Si të ndaloni së shtrënguari dhëmbët gjatë natës? - Bota Sot
Si të ndaloni së shtrënguari dhëmbët gjatë natës?

Mjekësi alternative

Si të ndaloni së shtrënguari dhëmbët gjatë natës?

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 06:27
Foto ilustrim

Pyesin vetën pse zgjoheni me një nofull të lënduar ose një dhimbje koke çdo mëngjes?

Ka mundësi që të dyja janë të lidhura me faktin që ju i shtrëngoni dhëmbët gjatë gjumit.

Kjo dukuri që ndodh derisa jeni duke fjetur është e njohur si bruksizëm (shtrëngim i dhëmbëve) e kjo ndodh kur muskujt e fytit pushojnë gjatë natës dhe bllokojnë rrugët e frymëmarrjes duke ndërprerë atë.

Më poshtë keni disa këshilla:

Shmangni kafeinën dhe alkoolin

Zvogëloni nivelin e stresit në jetën tuaj

Mos i përtypni gjërat e forta që nuk janë ushqime (lapsat, syzet)

Konsumoni kalcium dhe magnez në shujtat tuaja

Relaksohuni para gjumit

Merrni mbrojtëse dhëmbësh (të rekomanduar nga dentisti)

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera