Nëse ndahet nga jeta një thesar i madh zhduket, kjo është 91-vjeçarja që po mahnit botën - Bota Sot
Nëse ndahet nga jeta një thesar i madh zhduket, kjo është 91-vjeçarja që po mahnit botën

Ndryshe

Nëse ndahet nga jeta një thesar i madh zhduket, kjo është 91-vjeçarja që po mahnit botën

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 13:23
Cristina Calderon

Një gjuhë antike 10.000 vjeçare rrezikon të zhduket përgjithmonë.

Kjo sepse ajo flitet vetëm nga një person në botë, e cila është një grua 91-vjeçare nga Kili.

Cristina Calderon është e vetmja grua me gjak nga fisi  “Yaghan”, që e flet këtë gjuhë.

Qeveria në Kili e njohu këtë grua  si një “Thesar i Gjallë i Qëndrueshëm”në vitin 2009.  Por, ajo  vazhdon të jetë në këmbë edhe 10 vite më vonë.

Edhe UNESCO po ashtu e ka vlerësuar 91-vjeçaren.

Ajo cilësohet si një ndër njerëzit që “zotëron në një shkallë të lartë njohuritë dhe aftësitë e nevojshme për kryerjen ose rikrijimin e elementeve specifikë të trashëgimisë kulturore jo materiale”.

Gruaja ka 14 nipër e mbesa dhe jeton e lumtur mes të afërmve të saj.

Në mënyra që gjuha e saj most ë zhduket po regjistrohen audio, pasi kjo grua nuk mund të jetojë përgjithmonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...