Ky është qyteti më sekret në botë - Bota Sot
Ky është qyteti më sekret në botë

Ndryshe

Ky është qyteti më sekret në botë

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 18:32
Foto

Ozersk, që prej katastrofës bërthamore të Çernobilit, është emërtuar si qyteti fantazmë.

Madje, deri më 1990-ën, ky qytet nuk shfaqej as në hartë dhe nuk kishte asnjë shenjë ekzistence, transmeton lajmi.net.

Qyteti është nën izolim të plotë dhe nuk është e mundur të shkosh atje, por banorët nuk janë ithtarë ta lëshojnë vendin e tyre.

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, të paraburgosurit filluan ndërtimin e qytetit të fshehtë, të emërtuar ‘City-40’.

Pati shumë njerëz që shkuan të jetonin në këtë qytet, pasi u ofruan kushte dhe standard i lartë jetese.

Por për shkak të aksidente të shumta në centralin bërthamor u kontaminua i gjithi si qytet

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...