Super shefi që do t’ua bëjë punëtorëve rrogën 10,000 dollarë, ka plane të ‘çmendura’ për të ardhmen - Bota Sot
Super shefi që do t’ua bëjë punëtorëve rrogën 10,000 dollarë, ka plane të ‘çmendura’ për të ardhmen

Ndryshe

Super shefi që do t’ua bëjë punëtorëve rrogën 10,000 dollarë, ka plane të ‘çmendura’ për të ardhmen

Më: 26 shtator 2019 Në ora: 09:21
Dan Price

Dan Price, i cili drejton një kompani që merret me karta krediti, i ka lënë pa fjalë punonjësit e tij kur u tregoi se planifikon që tua ngrejë rrogën me 10,000 dollarë.

Pasi ndërruan ambientet e kompanisë, drejtuesi Price shkoi t’i përshëndeste punonjësit dhe gjithashtu për t’u dhënë lajmin e mirë.

Përpara lëvizjes së fundit, punonjësit e kësaj kompanie fitonin nën 30,000 dollarë. Tashmë, pritet që punonjësit që fitojnë 40,000 dollarë në vit, paga minimale e kompanisë, do të marrin një rritje prej 10,000 dollarësh. Kompania synon gjithashtu që deri në vitin 2024 paga minimale të shkojnë 70,000 dollarë në vit.

Duke folur për ABC7 News, Price tha: “Jam lodhur duke qenë pjesë e problemit, dua të jem pjesë e zgjidhjes. Më parë unë fitoja 1 milionë dollarë në vit ndërsa njerëzit që punonin për mua fitonin 30,000 dollarë në vit dhe kjo nuk është e drejtë. Unë po e ushqeja problemin.”

Sipas Price, rritja e pagës do t’i lejojë punonjësit e tij, që të bëjnë zgjedhje që janë në përputhje me vlerat e tyre duke mos qenë të varur nga paratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...