Dhia me fytyrë njeriu në Indi

Ndryshe

Dhia me fytyrë njeriu në Indi

Më: 21 janar 2020 Në ora: 20:07
Dhia

Një dhi mutante po adhurohet si ‘avatar i Zotit’ pasi u lind me një fytyrë të sheshtë dhe me sy të çuditshëm si njeriu në Indi.

Kafsha e re, e cila ka sy dhe gojë të ngjashëm me njerëz, lindi kohët e fundit në fshatin Nimodia në periferi të Jaipur, Rajasthan.

Pronari Mukeshji Prajapap postoi një video të shkurtër të dhisë së zezë me një fytyrë të çuditshme brenda kasolles së tij në fillim të kësaj jave.

Dhia shihet duke ecur nëpër dhomë dhe duke tundur bishtin e saj të shkurtër në video.

Mund të ketë pësuar deformim të fytyrës për shkak të një defekti kongjenital të rrallë të quajtur Cyclopia, i cili zakonisht bën që të formohet një sy i vetëm në ballë.

Dhitë mund të konsiderohen një kafshë e shenjtë në Indi, megjithëse Hinduizmi emërton lopën, majmunin, gjarprin, elefantin dhe tigrin midis pesë kafshëve më të shenjta.

Sidoqoftë, dhitë janë emëruar në një pjesë të teksteve fetare Vedas, Hindu, si një kafshë me rëndësi.

Një dhi me strukturën e fytyrës së një njeriu u lind në Indi në vitin 2017, raporton India Today. Hunda e saj i ngjante një njeriu dhe kishte edhe hundë dhe buzë delikate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat