Pamje që tregojnë se si superhëna “ndezi qiellin natën” nëpër disa vende në botë - Bota Sot
Pamje që tregojnë se si superhëna “ndezi qiellin natën” nëpër disa vende në botë

Ndryshe

Pamje që tregojnë se si superhëna “ndezi qiellin natën” nëpër disa vende në botë

Më: 8 maj 2020 Në ora: 15:35
Foto Ilustrim

Njerëzit në të gjithë botën kanë shijuar pamje mahnitëse të “Super-hënës” së këtij muaji, kur Hëna shfaqet më e madhe dhe më e ndritshme.

Fenomeni ndodh kur sateliti qiellor arrin pikën më të afërt me Tokën – dhe është në anën e kundërt të Tokës me diellin.

Super-hëna e këtij muaji – e treta dhe e fundit e vitit – njihet si “Hëna e Luleve” për shkak të shfaqjes së saj në pranverë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat