​Emetimet e gazrave do të rritin nivelet e detit deri në 40 centimetra

Ndryshe

​Emetimet e gazrave do të rritin nivelet e detit deri në 40 centimetra

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 18:57
Ilustrim

Shkencëtarët paralajmërojnë se rritja e emetimeve të dëmshme të gazit mund të bëjë që shkrirja e akullnajave të akullit të vazhdojë dhe të rrisë nivelin e detit me 39.3 centimetra deri në fund të shekullit.

Revista Cryosphere publikoi rezultatet e hulumtimeve të kryera mbi shtresat e akullit nën kujdesin e agjencisë hapësinore amerikane NASA.

Projekti bashkoi më shumë se 60 shkencëtarë që hulumtojnë shkrirjen e akullit në Antarktidë dhe Grenlandë, dhe përfundimi i tyre është se efekti i gazit serë mund të shkaktojë që nivelet e detit të rriten midis 11.1 dhe 39.3 centimetra deri në vitin 2100.

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) parashikon që shkrirja e akullit në Grenlandë mund të shkaktojë që nivelet e detit të rriten me midis 3.3 dhe 8.9 centimetra dhe shkrirja në Antarktidë me 7.8 deri 30.4 centimetra.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat