Vitet janë vetëm numër: Shihni si e nget një Ferrari F40 ky gjysh 80-vjeçar!

Ndryshe

Vitet janë vetëm numër: Shihni si e nget një Ferrari F40 ky gjysh 80-vjeçar!

Nga: D.G. Më: 20 tetor 2020 Në ora: 14:03
Ferrari F40

Vitet janë vetëm numër, thonë. Shpirti është i rëndësishme, pavarësisht nga mosha. E vërtetë, trupi plaket, por shpirti rinos pozitive mund të bëjë mrekulli në mendjen dhe trupin tuaj. Kjo është arsyeja pse është bukur të shohësh një "senior" i cili është i ri në shpirt dhe ende i pëlqen makinat. Ekipi nga kanali YouTube Thesupercardriver xhiroi një storje rreth 80-vjeçarit John Clower, i cili drejton Ferrari F40 e tij pothuajse çdo ditë, madje edhe në ditë me shi dhe të ftohtë. Dhe nuk ka mungesë të njerëzve të tillë në Angli ...

Është kjo një super veturë e kultit nga fundi i viteve 1980, në fakt një nga më të famshmet dhe më të mëdhatë të të gjitha kohërave, e cila ka një motor 2.8 litra turbo V8 me vendndodhje qendrore me 478 KF, që është ende një e dhënë e admirueshme, dhe jo vetëm 33 vjet më parë kur kjo veturë e rëndë vetëm 1100 kg është paraqitur.

Ky "gjysh" me të vërtetë e shijon udhëtimin kur lejon energjinë e madhe në boshtin e pasëm përmes ndërruesit manual kur në fytyrën e tij shfaqet një buzëqeshje e gjerë e një të riu. Vetëm mund të dëshirojmë që në atë moshë edhe ne të jemi në gjendje të vozisim një garues të tillë pa asnjë elektronikë për të ndihmuar në ngarjen e makinës, ku gjithçka varet vetëm nga një këmbë për performancë më të mirë dhe kënaqësi të ngasjes.

Por John është shumë më tepër sesa thjesht një pronar i F40-ës. Ai është një adhurues i vërtetë i Ferrarit dhe tashmë ka pasur 16 kopje të modeleve të ndryshme. Kohët e fundit, siç shpjegon në video, ai ka filluar të vlerësojë modelet e Lamborghini gjithnjë e më shumë, dhe djali i tij drejton një Murcielago SV. John duket se i pëlqen shumë Aventadori, por ai nuk është veçanërisht i kënaqur me dimensionet e tij - "më duket se është shumë i gjerë dhe shumë i madh", thotë ai në video.

Sigurisht, çfarë është një koleksionist anglez dhe entuziast i makinave i një super veture pa një McLaren të duhur? John gjithashtu ka një 675 LT e cila ishte makina e parë në të cilën ai përjetoi "kontrollin e lansimit". Në thelb, shikoni videon dhe zbuloni të gjithë historinë e këtij entuziasti tepër të rëndësishëm të makinave 80-vjeçare ...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat