Dalin në ankand syzet e rralla me diamant, zbulohet çmimi marramendës

Ndryshe

Dalin në ankand syzet e rralla me diamant, zbulohet çmimi marramendës

Më: 8 tetor 2021 Në ora: 08:57
Syzat

Një palë syze të rralla diamanti dhe smeraldi nga një thesar princëror i panjohur indian do të shiten në një ankand në Londër, këtë muaj. Lentet u vendosën në kornizat e epokës Mughal rreth vitit 1890, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby’s.

Ato do të ofrohen në ankand për 1.5 milion-2.5 milion  paund (2 milion-3.4 milion dollarë) secila, tha shtëpia e ankandit. Përpara shitjes, ato do të ekspozohen në tetor për herë të parë në Hong Kong dhe Londër.

“Këto kuriozitete të jashtëzakonshme bashkojnë fije të panumërta, nga mjeshtëria teknike e prerësit dhe gjeniu i mjeshtërisë deri tek vizioni i një mbrojtësi që zgjodhi të krijonte dy palë syze krejt ndryshe nga gjithçka që ishte parë ndonjëherë,” tha Edward Gibbs, kryetar i Sotheby’s për Lindja e Mesme dhe India, .

Nuk është e qartë se kush i porositi këto, por ato ndoshta i përkasin Mughals, dinastisë që sundoi nënkontinentin në shekujt 16 dhe 17 dhe ishte e njohur për arritje të pasura artistike dhe arkitektonike.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat