I ka veç 10 muaj dhe peshon 60 kg - Bota Sot
I ka veç 10 muaj dhe peshon 60 kg

Ndryshe

I ka veç 10 muaj dhe peshon 60 kg

Më: 13 nëntor 2017 Në ora: 13:36
Femija me mbi peshe

Një çift në Colima të Meksikë është në hall sepse nuk di se si t’i ndihmojë fëmijës së tyre me mbipeshën. Vogëlushi, 10 muajsh peshon aq sa një 10 vjeçar.

Luis Manuel Gonzales ka lindur me një normë më të madhe prej tetë kilogramëve, teksa tani peshon 62 kilogramë dhe mjekët nuk kanë qenë në gjendje të gjejnë një shpjegim për shtimin e tij të peshës.

Mjekët thonë se dyshohet që Gonzales, i cili njihet ndryshe edhe si fëmija më i madh në botë, mund të vuajë nga një çekuilibër homornesh.

Duke folur për Mail Online, nëna e Gonzales, Isabel Pantoja, shpjegoi se fillimisht ia atribuoi rritjen e shpejtë të djalit të asaj që kishte qumësht të mirë të gjirit.

Mjekët më pas dyshuan që Gonzales mund të ketë Sindromin Praner-Willi, një çrregullim të rrallë gjenetik ku fëmijët kanë një zvogëlim të tonit të muskujve.
Por më pas ajo kishte zbuluar se kjo diagnozë nuk ishte pasi ajo shpjegoi se djali i saj nuk është një fëmijë që ushqehet tepër dhe se familja ka dhuruar kosto të lartë të parave për kujdesin e tij mjekësor.

Rasti i djalit të tyre thuhet të jetë tani në duart e kirurgut, Silvia Orozco, i cili kohët e fundit ka kryer një ekzaminim të plotë mbi të.

Megjithëse janë duke pritur rezultatet e testimit për të konfirmuar diagnozën, Orozco beson se dieta e shtatzënisë së Pantoja-s, mund të jetë përgjegjëse për fitimin e pashpjeguar të peshës së djalit të saj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat