Shtatë mënyra të tmerrshme që asteroidët mund të zhdukin jetën në Tokë - Bota Sot
Shtatë mënyra të tmerrshme që asteroidët mund të zhdukin jetën në Tokë

Ndryshe

Shtatë mënyra të tmerrshme që asteroidët mund të zhdukin jetën në Tokë

Më: 30 qershor 2018 Në ora: 17:36
Foto ilustrim

Një asteroid besohet se ka zhdukur dinosaurët, por një goditje tjetër nga një shkëmb masiv hapësinor mund të shkaktojë fundin e njerëzimit.

Tani shkencëtarët kanë shprehur saktësisht se si një asteroid mund të vrasë njerëzit.

Studiuesit nga Universiteti i Southampton në Angli paraqitën shtatë rreziqe të ndryshme të paraqitura nga një përplasje asteroide.

Ata botuan një letër ku diskutonin “efektet e ndikimit asteroid dhe rreziqet e tyre të menjëhershme për popullatën njerëzore” në të njëjtën ditë një asteroid me madhësinë e Gjibraltarit zmadhohej në mënyrë të pakëndshme pranë Tokës.

Ekipi përdorte simulime kompjuterike për të vlerësuar rrezikun e paraqitur nga 50,000 madhësi të ndryshme të asteroidit.

Studimi i tyre zbuloi se asteroidet shkaktuan vdekje dhe shkatërrime shumë më tepër nëse ata u përplasën në tokë ose shpërtheu në qiell mbi një masë toke në një “shpërthim”, në vend që të rrëzoheshin në det dhe të shkaktonin një cunami.

Siç mund ta prisni, studiuesit zbuluan gjithashtu se asteroidet më të mëdhenj përbëjnë më shumë rrezik sesa ata më të vegjël.

Asteroidi 4 Vesta është aq i madh sa mund të shihet aktualisht si ai udhëton përmes Sagittarius konstelacionit.

Me një diametër prej 326 miljesh, është 50 herë më i gjerë se meteori që fshiu dinosaurët.

Edhe pse nuk keni nevojë të shqetësoni – se asteroidi i veçantë nuk pritet të godasë Tokën.

Këtu janë shtatë mënyra të ndryshme që shkëmbinjtë e hapësirës mund të shkaktojnë humbjen e madhe të jetës në Tokë:

Shpërthim i erërave

Era që gjenerohet kur një asteroid shkatërron në Tokë ose që fryn në një shpërthim ajri është “efekti më kritik i ndikimit”.

Çdo shpërthim i shkaktuar nga një ndikim asteroid ka të ngjarë të jetë aq e rëndë saqë “zhvendosin trupat dhe sendet për të shkaktuar dëm”.

Era e shkaktuar nga një shkëmb i madh hapësinor do të shkëpusë gjymtyrët e njerëzve nga trupi.

Një asteroid duhet të jetë vetëm 60 metra e gjerë për të shkaktuar viktima në këtë mënyrë.

Rrezatimi termik

Nëse një asteroid godet planetin tonë, kjo do të shkaktojë një zjarr masiv.

Efektet e kësaj ka të ngjarë të jenë shkatërruese për këdo që kapet në të ambient të hapur kur ndodh ndikimi.

Nëse asteroidi godet një qytet apo shpërthen mbi të, ndërtesat ka të ngjarë të ndezin zjarr me asteroide më të mëdha duke shkaktuar armë zjarri që janë milje të gjera.

Kur një objekt godet një planet, zakonisht shkakton një krater masiv.

Ndonjëherë forca është aq e madhe sa asteroidi menjëherë shkrihet.

Hedhje e mbeturinave në ajër

Dallgë gjigante

Termete sizmik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...