Konfirmohet shkencërisht: Dhia preferon njerëzit e lumtur

Ndryshe

Konfirmohet shkencërisht: Dhia preferon njerëzit e lumtur

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 18:55
Ilustrim

Dhitë mund të dallojnë shprehjet e fytyrës së njerëzve, thonë shkencëtarët. Kjo, megjithatë, nuk është e gjitha, pasi këto kafshë shumë shpejt vendosin të shohin njerëz të lumtur dhe të bashkëveprojnë me ta.

Studimi, që është prova e parë që dhitë lexojnë shprehjet emocionale të njerëzve, tregon se ky funksion nuk është i kufizuar për kafshët shtëpiake të tilla si kuajt apo qentë.

Një nga autorët e studimit Christian Novort thotë se dhe kishte njohuri paraprake se dhitë mund të lexojnë gjuhën e trupit të njeriut.

Shkencëtarët thonë se ky hulumtim mund të jetë i një rëndësie të madhe për të kuptuar mënyrën se si kafshët i trajtojnë emocionet njerëzore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat