Reflektim, karshi interesave nacionale - Bota Sot
Reflektim, karshi interesave nacionale

Opinione

Reflektim, karshi interesave nacionale

Nga: Fehmi Rama Më: 9 gusht 2019 Në ora: 21:08
Fehmi Rama

Vetëm edhe pak kohë na mbetet, deri të 22 Gushti. Dita kur dhe mundë të shpërbëhet Kuvendi, shpërndarjën e të cilit do ta bëjnë po ata deputet që shërbejnë në këtë mandat të zgjedhur nga populli. 

Që nga shpallja e pavarsisë, pothuajëse është bërë traditë mos përfundimi i mandatit 4 vjeqar qevërisës. Ashtu si tashmë jemi mësuar që të shohim të njëitat figura politike, shto ndonjë figurë të re, por në shumicën e rastëve me prirje servilo-opurtuniste.

Shikuar në rrafshin e analizës politike, të gjitha partitë janë në ethe, quditrisht ato që friksohen më së shumti ndëshkimit qytetar ato trumbetojnë zgjedhje. Populli e thotë "ku ka dredhëza shumë merre krojshën e vogël". 

Elitat e subjektëve tona, mundohen koti më tëndenca manipulimi qytetar. Kaluan dy dekada, dhe sërvohen tema të mëdha, si: a), ushtria b), taksa c), sovraniteti.

Në vend që të diskutohet dhe veprohet për: a), ndërmarrsi b), shkollim cilesor c), siguri d), kultur e), platformë konkrete për mirqënie, ndalim i rinisë drejtë migrimit.

Zgjedhjet dhe do mbahen, do shpenzohen miliona euro. Pas zgjedhjëve doemos do formohet një Qeveri, që do hjekë taksen, do dialogoie me autoritetet serbe fazen finale, do jetë pro amerikane në kuptimin e plotë të fjalës, do të kthen qështjën e veteranëve në pikën zero duke bërë vlersim real të numrit të tyre, do përballojë uraganin e Gjykatës Speciale. Më fjalë të tjera do të ketë prirje realiste e jo veprime populiste.

Veiting, reformë zgjedhore, dialogu final me Serbin, veteranet, zhvillim ekonomik dhe punësim. Keto janë pikat që dora e shtetit duhet të bëjë zgjidhje patjetër. Andaj, a lihet pushteti në duar të padishme, dhe të pasigurta.

Qytetaret e Republikës së Kosovës, janë të lodhur me tema shterrpe, qdo proklamim përtejë klauzoles së paraqitur në paragrafin sipër reflekton në vazhdimësin e kësaj status kohe të krijuar nga 2014-ta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...