Debate dhe planprograme të varfra për çështje sigurie - Bota Sot
Debate dhe planprograme të varfra për çështje sigurie

Opinione

Debate dhe planprograme të varfra për çështje sigurie

Nga: Hafir Hoxha Më: 19 shtator 2019 Në ora: 00:23
Hafir Hoxha

Sot debatohet shumë ne media nga strukturat politike për qështjen e sigurisë ku me këtë shprehje e cila përfshin shum aktivitete dhe struktara të shumta të njerzëve që në aspektin politik nuk jan të njejta në të gjitha shtetet.

Në gjuhen shqipe Siguri nënkupton diçka të njohur, të nevojshme , të afërt dhe të nevojshme në gjdo moment afër jetës së njeriut . Gjdo send, element , aktivitet që ndodhë dhe rrezikon jetën normale dhe të sigurt të njeriut është aktivitet që mungojn masat e sigurisë. Partit tona politike së pari duhet ti edentifikojn cilat rreziqe i kanosën qytetarëve tanë , cilat jan masat, strategjitë, njerzit , paisjet dhe kushtueshmeria e tyre për ti parandaliar ato rreziqe ose nese veq ndodhin me i menagjue si duhet . Rreziqet që i kanosen qytetarëve tan per mendimin tim jan smundjet, epidemit e ndryshme për njerezit dhe shendetin e tyre, smundjet e kafshëve dhe faunes, rreziqet nga njeriu si lufta, zjarret, vërshimet, trafikimi i njerzëve, armeve, narkotikës, krimi i organizuar ne vjedhje, katastrofat ekologjike, nditja e ajrit, ujit etj .

Këto dukuri që rrezikojn jetën e njerzëve jan duke u studjuar shkenctarishtë kudo në bitë që si pik nisje është forma dhe metoda se si të edukohet qytetari që të ket njohuri dhe kulturë që të ndërmerr masa të duhura për parandalimin e rreriqeve që të rritet niveli i sugurisë. Partive tona pra po u mungon platforma e detalizuar me keto probleme që jan prezente për shoqërin tonë. Keto parti permendin vetëm rolin e Policisë, Ushtrisë dhe Zjarrefiksëve , kurse nuk kan fare ide për njerezit dhe komponentet të tjera që kan të bëjnë me qeshtjen e sigurisë. Kemi shërbimet informativ, mbrojtjen civile, policinë në bashkësi , sigurimin e kufijëve, menagjimin e kalimeve kufitare, të aeroportit, të komunikacionit drumorë e hekurudhorë, vet komuniteti si baza kryesore e rrezikuar dhe qe ndermer masa sigurie, stafet e mbrojtjes se kafshëve, të ambientit, ujrave, sanitarisë, te mjeksisë, stafi i meteorogjisëe shum struktura të tjera ku duhet të egzistojn dhe të jen në funksion dhe të paraqiten në projektet e partive politike që të kan arsyeshmeri që të kërkojnë votën kur eshte fjala tek suguria.

Pra elaboratet e sigurisë duke i paraqit rreziqet, si të parandalihen, si të intervenohet kush, ku, kur, çka, si , pse , me kë ? Pastaj forma e evakuimit , e transportit dhe vendgrumbullimi i njerzëve në raste të rreziqeve në vendëbanime dhe në objektet publike , Shkolla, spitake, fabrika etj duhet ti ken stafet e trajnuara për sigurie dhe plani i evakuimit duhet te jet i vendoszr aty ku caktohet me ligj .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...