Vendimi i gjykates kushtetuese, heq dilemat!  - Bota Sot
Vendimi i gjykates kushtetuese, heq dilemat! 

Opinione

Vendimi i gjykates kushtetuese, heq dilemat! 

Nga: Njazi Halili Më: 29 maj 2020 Në ora: 08:59
Njazi Halili

Në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë  skena politike dhe institucionale ishte  përballur edhe me një ngërç politik dhe kushtetues, vlerësojnë njohesit e zhvillimeve politike në vend.

Në vazhdim, veprimet e institucioneve dhe partive politike kanë quar vendin drejtë krizës politike, e cila ishte thelluar edhe  më tej, duke krijuar situata të pa deshiruara.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës me vendimin e saj, i dha fund ngërçit politik pasi vendi ishte futur në krizë  politike pas mocionit të mosbesimit të qeverisë Kurti, dhe një vendim i tillë   krijoj  mundësin   zhbllokimit të situatës së krijuar dhe krijimin e qeverisë së re.

Pas vendimit të gjykatës kushtetuese, prioritet do i mbetet  qeverisë së  Hoti, procesi  dialogut Kosovë-Serbi, i cili edhe më herët ishte  konsideruar që duhet të jetë prioritet i cilësdo qeveri që do të udhëheqte vendin.

Po ashtu  partitë politike dhe institucionet,  tani duhet  respektuar vendimin të Gjykatës  Kushtetuese, dhe fillimin e jetës  normale, se mjftë kemi humbur kohë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat