Kur viktimat e demonëve vuajnë, atëherë demonët ndihen të lumtur?! - Bota Sot
Kur viktimat e demonëve vuajnë, atëherë demonët ndihen të lumtur?!

Opinione

Kur viktimat e demonëve vuajnë, atëherë demonët ndihen të lumtur?!

Nga: Skënder MULLIQI Më: 5 qershor 2020 Në ora: 17:25
Skënder MULLIQI

Atmosfera politike që na kan krijuar këto struktura, me asistimin e mediave të tyre, është atmosferë e sëmuar ngjashëm më veprimet psikopatike në shumë filma. Është brengosëse preukopimi dhe fiksionet e tyre që më çdo kusht të qëndrojnë në pushtet! Këta njerëz të gardës së vjetër politike , jo që nuk po heqin dorë nga pushteti, por  i kan  filluar paralajmërimet e reja   kërcënuese. Janë mësuar më pushtet autokratik , dhe janë mësuar edhe më të mira materjale  të popullit. Këta kanë të drejtë të na shajnë , rrahin, burgosin , vrasin dhe të pshurrin e dhinë mbi neve, e ne  të mbesim më sy lartë kah qielli, në mëshirën e tyre , kur atyre ju bëhët mjaftë. U lëshuan si ujqëritë e tërbuar në luftë kunder ,Albin Kurtit midis pandemie, qe së bëjnë njerëzit normal të kësaj bote. U treguan së janë të sëmuar pas pushtetit, u treguan së janë klane dhe tarafe perfituese .U treguan së nuk kan tru për shtet. Retardimet e tyre kan edhe karakter emocional. Kjo është një sëmundje , më e madhe   së shizofrenia. A  ka gjë më taksirat për një popull që këta njerëz ta na diktojnë jetën shoqërore e politike?  Sulmet e tilla akute  retarduese  emocianale, tashmë janë bërë të rrezikshme  . Kërcnimet e tyre kan kaluar na sadizëm të hapur.Të gjitha këto po bëhën për motivin e vetëm së këta njerëz veq pushtetit dhë parasë nuk shohin asgjë përpara veti. Reakcionet e tyre janë të tilla. Po gjejnë motive të rreme dhe fallco, e cakun e kan krejtë të mbetja më çdo kusht në pushtet. Këta janë duke na mundur momentalisht të gjithëve , por  jo edhe  të vërtetën. Këta  po bëhën gjithnjë e  më të rrezikshem edhe për fëmijët tanë , për familjët tona. Po shohim dhe po ndëgjojme së çfarë privilegjesh shoqërore kanë për vete, bashkë më familjët e tyre .Këta po e shohin veten si elitë dhe qytetarë të klasit të parë, kurse të gjithë neve që jemi shumica, si qytetarë të rendit të dytë, apo hiq kurkushat. Ne, sot po jetojmë në një sistem që ngjanë në fashizëm të vërtetë. Kosova nuk ka mbetur as shtet e as koloni. Kosova po rrezikohet të zhbëhet! Kosovën  nuk po e mbron askush! Gjithashtu bëhët fjalë edhe për dehumanizim  . Kosova po stagnon .Nuk po lirohemi nga krizat politike dhe institucionale, deri në acarim për eskalim të situatës.Gjendjën nuk po e lënë të përmirësohet .Kur viktimat e demonëve vuajnë,  atëherë demonët ndihen të lumtur. Ata popullin e vet e konsiderojnë  më shumë si të pavlerë, si diqka iracionale.

 ”Bota nuk kërcnohet nga njerëzit që bëjnë keq , por nga ata që i lejojnë”-Albert Ajnshtajn.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat