Tezja, mos qoftë!

Opinione

Tezja, mos qoftë!

Nga: Kimete Berisha Më: 9 prill 2021 Në ora: 12:08
Kimete Berisha

M'i pas punësu tezen, sa humori ish bá deri tash  ishin shkri shqiptarët.

Ajo mënyra dëshirore e shamjes 'ta hangsha tezen', ka mbetur e pastudiuar ndër shqiptarët, shtrohet pyetja pse shqiptarët s'thonë 'ta hëngsha hallën' për shembull!

Pse halla ka respekt më shumë se tezja!

S'është në rregull.

Kultura e shamjeve shqiptare është shumë enigmatike dhe e pastudiuar, po kush po është ngushtë çfarë është se!

'Këshilltar' është post politik, gjithkush e zgjedh për këshilltar atë që i beson! Kjo nuk është temë.

Çështja është se unë për herë të parë dje kam dëgjuar për emrin 'Rabit'.

Një shok amerikan kish kujtuar se simbolikisht e kanë emëruar një 'Rabbit'-lepur për këshilltar të mbrojtjes për 'mbrojtjen e shpejt', se lepuri demek është i shpejt dhe kërcen kur është i lumtur!

Pastaj mezi e gjeta Rabitin në një fjalor të vjetër.

Nëse Rabiti nuk e din kuptimin e emrit të tij, po i tregoj se Rabit qenka emër arab që do të thotë 'rregullator'!

P.S. Mos ja bëni me gjak Rabitit!

Çka ka faj Rabiti që e ka nipin e famshëm!

Çka kanë faj mbesat e mia që më kanë mua teze, e që ka raste kur 'kundërshtarët' e m'i u thonë 'ta hangsha tezen'!

Mbesat e mia janë të bukura, të shkolluara, kreative dhe të zonjat, por ama janë të papuna!

Të isha mixhë, tash mixha i kish rahatu!

Po s'besoj, edhe mixhë me pas qenë, kështu kisha qenë, budallaqe si sot.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat