Kush janë ata që po e fyen dhe shajnë bijen e heroit të kombit, Jusuf Gërvalla

Opinione

Kush janë ata që po e fyen dhe shajnë bijen e heroit të kombit, Jusuf Gërvalla

Nga: Adem Bytyçi Më: 9 maj 2021 Në ora: 15:55
Donika Gërvalla

Kampanja kundër familjes Gërvalla e ka gjenezën në mykun e bandave anti-shqiptare ,të cilat për t'u pasuruar dhe për të zënë fotelet e pushtetit janë në gjendje të sakrifikojnë kombin e atdhun.

Nuk do të jetë larg dita kur do ta shpallin enverist edhe z. Adem Demaçin elauratin e çmimit Saharov, "patriotatët" e lëvizjeve bashkëkohore kombëtare shqiptare.

Atyre që po e sulmojn bijen e patriotit Jusuf Gërvalla, Donika Gërvalla, me duhet t'ua kujtoj dy fakte për të cilat nuk e ka idenë :

1) Nuk disponojnë as njohurit më minimale për veprimtarinë patriotike të z. Jusuf dhe Bardhosh Gërvalla, prandaj do duhej të tregoheshin shumë më të ndërgjegjshëm kur marrin guximin të sulmojnë zonj. Donika Gërvalla, bijën e Jusuf Gervallës , themeluesin e shkollës të lëvizjes kombëtare të shqiptarëve të Kosovës për çlirimin nga sundimi, terrori dhe gjenocidi serbomadh dhe vetë e ka flijuar jetën së bashku me shumë patriot tjerë për realizimin e këtij ideali të shenjtë.

2) Atyre që po bërtasinë kundër zonj. Donika Gërvalla, duhet t'iu kujtohet se, kur familja Gërvalla, ka diskutuar mundësinë e formimit të UÇK-së, familjarët e tyre i'a kanë kremtuar ditëlindjen JOSIP BROZ TITOS, firmtarit të Marrëveshjes Jugosllavo turke për shpërnguljen e shqiptarëve autekton për në Turqi, dhe kolonizimin e tokave të shqiptarve me kolonë serbë dhe malazës, prandaj është e padrejtë t'i etiketojnë familjarët e njërit ndër lajmëtarët e parë të Lirisë së shqiptarëve të Kosovës.

Është e tmerrshme, po aq e padrejtë dhe neveritëse se si kohëve të fundit një grup individësh kanë filluar të vjellin vnerë kundër bijës së heroit të kombit Jusuf Gêrvalla, Donika Gërvalla, pa e ditur as vetë se sa dëm janë duke i shkaktuar faqes më të ndritshme të historisë kombëtare shqiptare, që ka të bëjë me sakrificën e familjes Gërvalla për çlirimin e Kosovës nga sundimi i egër sebomadhë...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat