Për çka e bënë luftën shqiptarët?

Opinione

Për çka e bënë luftën shqiptarët?

Nga: Skënder Mulliqi Më: 26 shtator 2021 Në ora: 20:25
Skënder Mulliqi

Pse dhe për çka kemi bërë luftë afër 90 vjeçare? Kemi bërë për çlirimin nga serbo-sllavizmi. Shumë përgjigje mund të jepen në këtë pyetje. Edhe fëmijët e dinë se lufta është bërë për të mbrojtur lirinë, pavarësinë, vetëvendosjen, të drejtën, demokracinë, sovranitetin, integritetin territorial, dinjitetin, ardhmërinë tonë.

Në jetën e vërtetë njerëzit kanë luftuar për shkaqe të ndryshme , por madhore pse është luftuar dhe luftohet janë Atdheu dhe kombi. Të gjitha këto që i numërova nuk guxojnë të mbesin vetëm parulla! Historia e popujve në ish-Jugosllavi na ka mësuar së serbët janë popull me mendje të humbur, se janë njerëz të retarduar, të cilët nuk po lirohen nga budallakinat dhe nga poshtërsirat, se ata janë fitues të përhershëm dhe pushtues të përhershëm të tokave shqiptare.

Leksionin se nuk mund të fitojnë nga shqiptarët e morën në vitin 1999, ku humbën luftën në Kosovë. Morën leksionin së triumfon e mira ndaj të keqes, së fiton drejtësia historike. Serbia e Millosheviqit mori grushtin e fortë nga shqiptarët dhe bota demokratike, duke u larguar me bisht nën shalë nga Kosova. Shqiptarët luftuan për të fituar lirinë dhe pavarësinë dhe e arritën këtë. Nëse e fituam luftën së bashku më aleatët tanë , duhet ta din mirë çetniku Vuçiq, i cili po kërcënon me luftë në veri të vendit, së jo që nuk do të arrin të pushtojë Kosovën, por do të detyrohet të ik deri te Pashallëku i Beogradit, ku edhe serbët e kanë vendin.

Xhelatët e Beogradit, duket së njohin vetëm dajakun mbi kokë. Kanë harruar së ka perënduar koha e sundimit të shqiptarëve në tokën e tyre. Poshtërsitë dhe pandershmëritë e tyre nuk do të pinë ujë më para botës demokratike, nëse dikur iu ka funksionuar kjo punë. Nëse çetniku Vuqiq, ka marr hov, ai do të ndalet dhe atë shumë keq, nëse mendon se do të jetë ndryshe. Serbia dhe serbët nuk po lirohen nga epoka e errët ku janë katandisur.

Zgjerimi i Serbisë historikisht me territore në kurriz të shqiptarëve ka përfunduar. Shkaqet që shqiptarët duhet më i urryer serbët janë të panumërta. Vuçiqi po futet në vallet e sadizmit serbo-madh. Ai është një gjarpër helmues, të cilit do ti prehet koka në luftën mw shqiptarët, të cilën me ngulm po e kërkon. Shqiptarët kanë qenë dhe janë popull paqedashës, janë popull që kërkojnë paqen, por që nuk i shmangen as luftës, kur është në pyetja mbrojtja e atdheut dhe e kombit.

Vuçiqi është dehur nga urrejtja patologjike që ka ndaj shqiptarëve. Kjo urrejtje do t'i kthehet si bumerag. Unë e di mirë se shqiptarët dinë të mbrohen nga ata që i sulmojnë...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat