Ramushi i dha mësim Hashimit - Bota Sot
Ramushi i dha mësim Hashimit

Opinione

Ramushi i dha mësim Hashimit

Prof. Dr. Binak Maxharraj Nga Prof. Dr. Binak Maxharraj Më 24 tetor 2018 Në ora: 06:34
Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Harajdinaj,të dytë ishin mysafir të Adriatik Kelmendit në emisionin e shumë shikuar RUBIKON. Hashim Thaçi ishte mysafir para do ditësh, kurse Ramush Harajdinaj ishte mbrëmë. Për çka u dalluan:

-Hashim Thaçi në këtë emision e dhiu punën, e bani berllog. kurse,

-Ramush Hrajdinaj i dha mësim Hashimit edhe me dije, edukatë kulturë, por edhe më sjellje.

HASHIM THAÇI.

Derisa Hashim Thaçi ishte konfuz ne mendimet e tij, ishte i çorientuar totalisht sa që as vetë nuk dinte së çfarë po thotë, sillej rreth mullarit të tij, për korrigjimin e kufijve që as vete nuk e dinte se çka do te thotë kjo. E kish lidhë qykën rreth korrigjimit, ndarje apo copëtimit të Kosovës. Ishte totalisht i humbur, si dukej ky njeri është kurthu ne trekëndëshin Athinë-Beograd-Moskë, i kthyer kah sllavet për te a ba qejfin atyre me çkapjen e ndonjë cope të Kosovës. Nuk lëshonte pe, ngulte këmbë ne idenë e tij të çuditshme për copëtimin e atdheut, si duket dikujt ia ka dhanë "besën" së kështu do te veproi, anipse krejt bota është kundër idesë së tij.
Në emision ishte totalisht i humbur, u qartë krejt, u tranu, kur moderatori ia qiteke rrenat përledinë. U tregu arrogantë, pa edukatë dhe kulturë kur nise edhe ta sulmoje moderatorin Adriatik Kelmendin me fjalorin e tij te ulët duke i thanë: mos rrej, po rrene ,kallxoju te gjithëve së po rrenë, etj,etj.

RAMUSH HARADINAJ.

Ishte një kopje tjetër me dallim nga Hashim Thaçi. Lente përshtypjen e njeriut të qetë, folte vetëm atë për çka ishte i bindur së duhet të folë. Ishte i qetë, i kthjellët. Ramushi dallonte shumë ne koncepte nga Hashimi, derisa i Hashimi nuk kishte dertë për copëtimin dhe korigjimin e kufijve sikur Kosova të mos ishte e tij, por e huaj qe krejt ketë e lidhte diku me interesat e tij personale, kurse Ramushi ishte kategorishtë kundër idesë së ndarjes, copëtimin dhe korrigjimin e kufijve, duke i qu selam Thaçit për te satën herë së me kufijtë e Kosovës nuk ka te drejtë te luaj askush, se kufijtë janë te paprekshëm, të pacenueshëm.  Bile tha së na kemi luftu për qeta kufij dhe askush nuk ka te drejtë i prekë, dhe se nëse ka nevojë jam ne gjendje ti mbrojë edhe në paqë dhe se për këtë e ka përkrahjen e popullit dhe te gjitha partive politike, të vendeve me te fuqishme te botës si Amerika dhe Gjermania. Bile tha hapatax se me te rëndësishëm për mua janë kufijtë e Kosovës se sa pozita e ime e Kryeministrit. Pra, këtu ishte i vendosur stabil, i qëndrueshëm, në krahasim me Thaçin labil, të lëkundshëm dhe jo stabil ne idetë dhe qëndrimet e tij.

Por ajo së çka ishte shumë e rëndësishme Kryeministri Ramush Hrajdinaj ne emision u tregua me i përmbajtur, më i edukuar dhe më i kulturuar, sepse me asnjë fjalë nuk e fye e ofendoj moderatorin Adritatik Kelmendi.

Pra, këto janë dallimet konceptuale te Presidentit dhe Kryeministrit ne emisionin Rubikon te Adriatik Kelmendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...