Ka kaluar koha e kamxhikut,“Evropë e nderuar” - Bota Sot
Ka kaluar koha e kamxhikut,“Evropë e nderuar”

Opinione

Ka kaluar koha e kamxhikut,“Evropë e nderuar”

Nga: Hafiz Shala Më: 19 dhjetor 2018 Në ora: 07:07
Hafiz Shala

Pasi deri më tani nuk patem përfaqësues të vertetë në bisedimet më Serbinë pasi presidenti ishte në anën e Serbisë që tani i bjenë në anën e armikut dhë në anën e kësajë kesajë Evrope që u zbulue vetë më qendrimët e sajë antikosovë dhë proserbi,reagimi i Kryeministrit Haradinaj ishte vërtetë stoik,i drejtë dhë i ashpër kundër sjelljeve poshtëruese të BE-së respektivishtë përfaqësuesës së sajë,Federika Mogherini që për shqiptar,ajo kurrë nuk do të jetë e respektuar dhe e besueshme.

Presidenti,tërë kohën ja paska mprehë brinat Serbisë duke e përkrahur idetë e sajë për ta paraqitur vetën si i vetmi i cili mundë ti “zgjedhë” keto probleme shekullore duke ju futë nen sqetull BE-së respektivishtë zonjes Mogherini për ti dhenë kredit presidentit ndersa për të marr kredit ajo për vete për “bisedimet e sukseshme” në mes Prishtinës dhe Beigradit e cila,në përmbarim,do të dekoroheshin më qmimin Nobel që të tretë e ndoshta edhe Edvin Kristaq Rama Kryeminister i Shqipërisë si baskëiniciator më Vuqiqin e Thaqin sipas kërkesës së Serbisë duka ja qkëputur Kosoves ma tepër se 30% të teritorit dhë,bisedat në vazhdim,do të zhvilloheshin në mes të Ramë dhe Vuqiqit e Thaqi do të ishte vetëm kamarier i tyre për tue sherbyer rreth tavolinës.

është e vertetë së ky koalicion dhë ky grup i”unitetit” që u plotësue më nji pakicë të opozitës,të cilët une në nji shkrim timin keta te PSD-së i quajta të “lindur të pavakët”.Tani,nuk do të japi spjegim por,shtetët demokratike të fuqive të mëdha e që për fat tani e vertetuan qëndrimin e paluhatëshëm pro Kosovës për ushtrinë dhë masava ndaj Serbisë,njiherit kërkuan edhe fuqinë e shumicës posaqërishtë të opozitës.Pra,qëndrimi i Kryeministrit ishte vertetë ashtu siq e kërkojë momenti dhë siq e meritojë nji pjesë e Evropës e cila haptas dhë pakurfar turpi u radhitë pas Serbisë,pa u turpërue në asnji moment,ndoshta “kanë harrue” më ja tërhjekë vrejtjën Serbisë për sjelljet obstrukcioniste publike,të dëmshme dhë shumë arrogante karshi popullit të Kosovës duke e mbajtur të izoluar si të vetmin pa e dhenë aresyen së pse po ndodhë kjo apo,për ti hy në zemër Serbisë dhë për ta përgëdhelë Rusinë,ti mëshohët Kosovës sepse presidentin e sajë e kanë në anën e tyre,prandaj,edhe mundë të bejmës qka të dojmë.

Jo,Evropë,vdiq përdorja e kamxhikut sepse,megjithate shqiptarët jo prejë frike por prejë respekti së ndoshta e keni ndryeshue qasjën,u durojë përtej mase dhë tani,ju mundë të kërcenoni,të provoni të na shantazhoni,të na mbani mbyllur per Evropën anipse jemi gjeografikishtë në pjesën e sajë,kurrë ma nuk do të ju bindemi direktivavte të juaja për qfardo qmimi qoftë për qfardo kulifikim politik apo sankcione ekonomike do të merrni.Falë zotit,shtete më demokratike nëgjirin e juaj siq janë,Gjermania,Anglia,Italia por për habi edhe Franca!u rreshtuan pas nesh.

Nuk po e shpalli Kryeministrin e Kosoves hero politik sepse nji pjesë të heriozmit e ka tregue në luftën kunder armikut të Kosovës, Serbisë të cilën ju po e mbështetni pa pikë turpi,por,para zonjës Mogherini dhë Evropës e tha të vërtetën më argumente dhë jau zbulojë politikat e juaja nenqmuese në bashkpunim më presidentin i cili nuk ka kurfar krditbiliteti për të folë në emër të Kosovës as për Kosovën.Ai,ju genjeu juve e ju ate,anipse të dy palët e keni dijtë së veprimët e juaja janë të pandershmë dhë të demshmë,megjithate,ju i keni vazhdue politikat e juaja nenqmuese.Më këtë rast,nuk po jepi kredi komplete Kryeministrit,po,për ketë rast,une i japi përkrahje që fatëkeqësishtë që është në ketë koalicion dhë më këta njerz që për interesa politike e karieriste,janë në gjendje më punue edhe kundër Kosovës.Kryeministri e zbulojë Evropën dhë presidentin,por,gabimi i tijë është që,megjitha,nuk arriti ta largojë nga udhëheqja e grupit “të unitetit”në bisedimetë më Serbinë,sepse,as Evropa e as Serbia,nuk do ta pranojnë askëndë tjetër,sipas mëndimeve te tyre që ti përfundojë busedimet më Sërbinë ku të dy palët duhet të ndahën të kënaqura.Aty ku Serbia del e kënaqur,aty padyshim se humbë Kosova.

Kryeminister,veprimët tuaja po i vlerësojë prej rasti në rast.Ajo qka është mirë,do ti thojmë së është mirë dhë në interes të Kosovës.Aty ku keshonë “rrugën e zotit”,nukdo të pajtohëmi.

Më qëndrimin tëndë të fundit,Evropës ithae troq së nuk ka kamxhik për neve,kamxhiku dhe shkopi i duhën Serbisë “Evropë e nderuar” sepse,ajo është problemidhë ajo eshtë zgjidhja kur ta ulë bishtin ndër këmbë,ti kërkojë falje Kosovës,ti kthejëtë zhdukurit,ti pagojë demët e shkaktuara dhë,definitivishtë ta njof Kosovën nese donë.Nese jo,athere,Kosova duhët të deklarohët sënuk e njef Serbinë dhë,hyrjedaljët apo levizjët e popullatës në të dy anët të bëhën me rgjimin e vizave,që do të thotë,marrëdhenie të ngrira në “Evropen demokratike” sipas sjelljes së sajë ndaj Kosovës.

Popullin e Kosovës e fute në burg për se gjalli,ma keq nuk keni qka na bani,pra e vetmja shpresë eshtë ta mbajmë miqësinë meShtetet e Bashkuara të Amerikës qoftëefhe në nji moment të shpalljës së nji referendumi për tu berë shteti i 51të.Asnji popull në botë nuk është ma lojal së populli shqiptar ndaj SHBA-ve.Ketë,po e ndjejmë për ditë dhë po bindemi përditë reciprokishtë.Asgje e pamundur në ketë botë të quditshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat