“Marrëveshja historike Kosovë-Serbi”, çka shkruan media amerikane pasi Trump u nominua për Nobel

Politika

“Marrëveshja historike Kosovë-Serbi”, çka shkruan media amerikane pasi Trump u nominua për Nobel

Nga: A.Zh Më: 11 shtator 2020 Në ora: 19:26
Presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti amerikan Donald Trump është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe për herë të dytë këtë javë - këtë herë për ndërmjetësimin e një marrëveshje historike të paqes midis Serbisë dhe Republikës së Kosovës, shkruan media amerikane “New York Post”.

Në një cicërimë të premten në mëngjes, Magnus Jacobsson, një anëtar i Parlamentit suedez, njoftoi se ai po emëronte administratën Trump dhe dy kombet evropiane për "punën e tyre të përbashkët për paqen dhe zhvillimin ekonomik, përmes marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë", përcjell Bota sot.

"Tregtia dhe komunikimet janë blloqe të rëndësishme ndërtimi për paqen", shkroi Jacobsson, duke ndarë letrën e tij për Komitetin e Nobelit.

Të mërkurën, presidenti u emërua për çmimin prestigjioz nga një anëtar i Parlamentit Norvegjez për ndihmën e ndërmjetësuesit në një marrëveshje paqësore midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

"Për meritën e tij, unë mendoj se ai ka bërë më shumë duke u përpjekur për të krijuar paqe midis kombeve sesa shumica e të nominuarve të tjerë për Çmimin e Paqes", tha Christian Tybring-Gjedde për Fox News.

Sipas faqes zyrtare të Nobel, kishte 318 kandidatë për Çmimin e Paqes 2020. Fituesi i çmimit për vitin 2021 nuk do të shpallet deri në tetor të vitit të ardhshëm.

Presidenti Trump të premten e kaluar priti udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës për të nënshkruar një marrëveshje historike të normalizimit ekonomik./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat