Detaje të reja nga përballja Osmani-Brnabic

Politika

Detaje të reja nga përballja Osmani-Brnabic

Nga: H.O. Më: 17 qershor 2021 Në ora: 21:03
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, tha sot pas takimit plenar të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u bëri thirrje pjesëmarrësve që nuk e njohën të vetëshpallur Kosovën të bëjnë atë.

“Kishte provokime, dhe unë u përgjigja shkurtimisht, sepse për respekt për nikoqirët, nuk doja të hyja në ndonjë diskutim me të. Me atë fjalim, ajo foli më së miri për veten dhe mirësjelljen e tyre politike, domethënë për mungesën e saj”, tha Brnabic.

Ajo shtoi se Samiti i Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP) në Antalia gjithashtu u shënua me faktin se Prishtina votoi për të gjitha dokumentet, edhe pse Kosova ishte shënuar me yll, dhe se Presidentja Osmani në një moment u referua te marrëveshja e Brukselit.

Sesioni miratoi një Deklaratë të Përbashkët dhe Dokumentin Strategjik për Evropën Juglindore, si dhe raportin vjetor të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal.

“Për mua është e rëndësishme që të gjitha dokumentet të miratohen, sepse ato mund të miratohen vetëm unanimisht. Nëse dikush do të kishte votuar kundër, ata nuk do të ishin miratuar. Ishte interesante që Vjosa Osmani, megjithëse shprehu rezerva, nuk votoi kundër dhe as nuk abstenoi - deklaroi Brnabic.

Ajo përmendi se Kosova është shënuar me një yll dhe një shënim në çdo vend në Dokumentin Strategjik.

Republika e Turqisë po kryeson samitin e këtij viti dhe është pritur nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat