Mos i qëndroni afër shporetit të druve, mund t’ua shkaktojë këtë sëmundje mendore

Shëndetësia

Mos i qëndroni afër shporetit të druve, mund t’ua shkaktojë këtë sëmundje mendore

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 00:55
Ilustrim

Gatimi i një bifteku dhe i një tosti tashmë po identifikohen si burime të ndotjes së ajrit.

Por, në shumë shtëpi ekziston edhe një burim tjetër i fuqishëm i ndotjes së ajrit: shporeti i druve.

Në fakt, ato krijojnë ndotje vdekjeprurëse. Një editorial në BMJ vitin e kaluar paralajmëroi se edhe shporetët që mbajnë etiketat ‘eko-miqësore’ të miratuara nga qeveria lëshojnë ndotje në të njëjtën shkallë si 25 kamionë dizel dhjetëvjeçar.

Dr Gary Fuller, i cili drejton rrjetin e cilësisë së ajrit në Londër, ka raportuar se si hulumtimi ajror në Mbretërinë e Bashkuar ka zbuluar nivele të larta të levoglusocanit të sheqerit, një nënprodukt i drurit të djegur, gjatë fundjavave dhe mbrëmjeve gjatë dimrit.

Më keq akoma janë zjarret e hapura. Studiuesit e cilësisë së ajrit në ‘King’s College London’ zbuluan se më shumë se dy të tretat e familjeve që djegin dru rrezikohen  nga demencia.

Megjithëse druri digjet, ndotja që emeton janë grimcat më të rrezikshme të llojit të vetë – të emërtuara PM2.5 (pasi ato matin 2.5 mikro metra ose më pak – nën një të 30 – të të gjerësisë së flokëve të njeriut).

PM2.5 mund të shkaktojë sëmundje të zemrës duke dëmtuar qelizat kardiovaskulare dhe duke bërë gjakun më shumë të ngjarë të ngjizet, sipas një studimi danez të vitit 2012. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat