Zbulohet tjetër lloj i sëmundjes Alzheimer

Shëndetësia

Zbulohet tjetër lloj i sëmundjes Alzheimer

Më: 1 maj 2019 Në ora: 14:01
Foto ilustrim

Një tjetër lloj i sëmundjes së Alzheimerit është zbuluar.

Hulumtuesit thonë se ‘sëmundja e zbuluar së fundi, ka të ngjarë të prekë dhjetëra mijëra njerëz, dhe megjithëse ka të njëjtat simptoma si Alzheimer, duket krejtësisht e ndryshme nga skanimet e trurit.

Ky zbulim hedh dritë mbi arsyet pse shkencëtarët kanë luftuar për të gjetur një kurë për sëmundjen e trurit; Për të dyja sëmundjet do të duhej trajtime shumë të ndryshme.

Autorët kryesorë në Britani thonë se shpresojnë të dëshmojnë se është koha që të ndalojnë së menduari për çmenduri si një sëmundje të vetme nga Alzheimer.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat