Tiroidja ”ka në dorë” humorin, zemrën dhe pjellorinë

Shëndetësia

Tiroidja ”ka në dorë” humorin, zemrën dhe pjellorinë

Më: 22 maj 2019 Në ora: 15:42
Foto ilustrim

Tiroidja është poseduesja e shëndetit tonë dhe studimet e fundit konfirmojnë lidhjen me sëmundjet e zemrës, pjellorisë dhe madje edhe me humorin.

Me rastin e javës botërore kushtuar gjëndrës në formën e fluturave, endokrinologët italianë të lidhur me Shoqatën Europiane të Endokrinologjisë kanë vendosur të përqendrojnë vëmendjen e popullatës në kontrollet dhe në veçanti në format nënklinike, pra vlerat e të cilave nuk tregojnë një sëmundje, por që paraqesin ndryshime të lehta, të afta për të krijuar probleme dhe të cilat për këtë arsye duhet të mbahen nën kontroll.

 Zemra: Zemra është një objektiv tipik i anomalive të tiroideve: një tejkalim i hormoneve shkakton një rritje të punës së zemrës, një faktor rreziku për fibrilizimin arterial, në të cilin rreziku që pllakat aterosklerotike mund të shkëputen të arrijnë në tru duke shkaktuar një goditje më të lartë. Ka shumë studime të kohëve të fundit që konfirmojnë lidhjen mes tiroides dhe zemrës: hipertensionit, arterieve të penguara, rrezikut të anginës.

Fertiliteti: Ne gjithashtu do të dëshironim të tërheqim vëmendjen te roli i tiroides në fertilitetin femëror, në të cilin roli i gjëndrës shpesh nënvlerësohet. Kjo nganjëherë çon në zgjatjen e kohës së marrë për të diagnostikuar hipotiroidizmin dhe për të përdorur teknikat e çrregullimeve të tiroides, të cilat ndikojnë tek një në 10 gra, shpjegon AnnaMaria Formenti, specialiste në Endokrinologji në spitalin ”San Raffaele”.

Humori : Te pacientët me hipotiroidizëm është vënë re se terapia zëvendësuese nuk është gjithmonë e mjaftueshme për çrregullimet e humorit.

Ankthi, nervozizmi, paaftësia emocionale dhe përqendrimi i dëmtuar janë simptomat klasike neuropsikiatrike që ndodhin në hipertiroidizëm, megjithatë, pacientët e moshuar mund të paraqesin veten në një gjendje që imiton një çrregullim depresiv me apati, letargji dhe pseudodemencë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat