Ushtron dhe ushqehet shëndetshëm por prapë u diagnostifikua me diabet - Bota Sot
Ushtron dhe ushqehet shëndetshëm por prapë u diagnostifikua me diabet

Shëndetësia

Ushtron dhe ushqehet shëndetshëm por prapë u diagnostifikua me diabet

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 13:32
John Pahos

John Pahos gjithmonë është ushqyer mirë dhe ka ushtruar çdo ditë, kur e kuptoi se kishe tipin e dytë të diabetit nuk mund ta besonte.

Ishte shokuese për shkak se mënyra e jetës ishte mjaftueshëm mirë, kështu nuk kam menduar se do të më ndodhte mua. – tha John.

Ai nuk kishte asnjë simptomë që i japi këtë sinjal dhe diagnozat e tij ishin të zbuluara nga doktorët, raporton “Sky News”.

Sipas studiuesve 60% i njerëzve mund të kenë sëmundje të diabetit por mund të mos e vërejnë deri kur ajo bëhet më serioze. “Njëra prej probleme më të mëdha të diabetit të tipit dytë është sepse në të shumtën e rasteve është e heshtur”

Diabeti është një sëmundje kronike që e prek nivelin e sheqerit në gjakë tëk njerëzit, dhe që mund të shkaktojë komplikime të mëdha. Andaj është e rëndësishme që herë pas here të bëhen analiza dhe të kontrollohet sheqeri në gjak. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...