Ushqimet që janë më të dëmshme se cigarja - Bota Sot
Ushqimet që janë më të dëmshme se cigarja

Shëndetësia

Ushqimet që janë më të dëmshme se cigarja

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 14:24
Ilustrim

Shkenctarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë disa produkte të cilat i përfshijmë në dietën tonë të përditshme mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë.

Lëngjet e frutave të freskëta

Frutat konsiderohen thelbësore për ushqimin tuaj dhe lëngjet e freskëta janë një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar ato në racionin tuaj të përditshëm. Sidoqoftë në formë të lëngshmë frutat humbin shumicën e elemteve të tyre të shëndetshme.

Konsumi i pakontrolluar i lëngjeve mund të shkaktojë në vërtetë këto probleme për shkak të sheqerit që ato përmbajnë.

Sushi

Sushi nuk është i dëmshëm, Mirëpo janë përbërësit e tjerë në të ata që shkaktojnë probleme.

Buka e bardhë

Buka e bardhë është një produktë tjetër që ka mungesë të ushqyesve dhe fibrave të shëndetshme. Ndërsa fibra kontribon në një peshë të shëndetshme, presion të mirë të gjakur dhe një rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmudjeve kardiovaskulare, fakti që buka e bardhë nuk e ka atë mund të jetë arsyeja pse përballeni me të gjitha këto problem.

Soja

Thuhet se të mbjellat e sojës janë elementet më shkatërruese pasi ato ja rrëmbejnë tokës elementet ushqyese dhe e lënë atë plotësisht të shkatërruar. Një problem tjetër me sojën është përqëndrimi i lartë i estrogjeneve bimore, që rrisin nivelin e tyre në trupin. Po ashtu mund të ndikojë në humbje të peshës dhe djersitje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat