Krijohet gjaku artificial, bëhet transfuzion tek çdo pacient pavarësisht grupit të gjakut - Bota Sot
Krijohet gjaku artificial, bëhet transfuzion tek çdo pacient pavarësisht grupit të gjakut

Shëndetësia

Krijohet gjaku artificial, bëhet transfuzion tek çdo pacient pavarësisht grupit të gjakut

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 23:45
Ilustrim

Shkencëtarët kanë krijuar gjak artificial në laborator dhe pretendojnë që mund të bëhet transfuzion tek pacientët, pavarësisht nga grupi i tyre i gjakut.

Ekipi i shkencëtarëve nga Japonia krijoi gjakun me qelizat e kuqe, që përmban oksigjen dhe tombocite, që shkaktojnë mpiksje kur lëkura prehet ose gërvishtet.

Gjaku artificial u testua tek 10 lepuj dhe 6 prej tyre mbijetuan.

Shkencëtarët thanë se kjo është e krahasueshme nëse kafshët do trajtoheshin me gjak të vërtetë.

Ata besojnë se shpikja e tyre mund të shpëtojë njerëzit në rrezik vdekje duke u mundësuar personave të dëmtuar që të trajtohen në vendin e ngjarjes.

Pacientët duhet të shkojnë në spital dhe më pas mjekët të përcaktojnë grupin e gjakut.

Gjaku artificial u krijua nga shkencëtarët nga National Defense Medical College në Tokorozaëa.

Ndërsa rezultatet e studimit i publikuan në revistën Transfusion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat