Studim: Vala e dytë e COVID19, dy herë më e madhe se e para

Shëndetësia

Studim: Vala e dytë e COVID19, dy herë më e madhe se e para

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 12:08
Foto ilustrim

Rihapja e shkollave plotësisht në shtator pa një test efektiv, gjurmë dhe strategji izoluese mund të rezultojë në një valë të dytë të koronavirus më shumë se dyfishin e madhësisë së të parës sipas një studimi të ri të modelimit. Studiuesit nga UCL dhe Shkolla në Londër e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale (LSHTM) ekzaminuan implikimet e mundshme të rihapjes së shkollave në Mbretërinë e Bashkuar, shoqëruar me rihapjen më të gjerë të shoqërisë ku edhe më shumë prindër që do kthehen në vendin e punës. Studimi, botuar në “The Lancet Child and Adolescent Health” simuloi se çfarë do të ndodhte në një skenar më “optimist” duke supozuar 68% të kontakteve të njerëzve që testuan pozitivisht.

Autorët zbuluan se “me rritjen e niveleve të testimit … dhe gjurmimin dhe izolimin efektiv të kontaktit, mund të parandalohet një reagim epidemik”. Por në një skenar të rastit më të keq, një valë e dytë mund të ishte 2.3 herë më e lartë se vala e para. Modeli supozon se rreth 70% e njerëzve do të ktheheshin në vendet e punës pasi fëmijët e tyre do të kthehen sërish në shkollë dhe deri në një rritje prej 90% të përzierjeve brenda komunitetit me rihapjen e shkollave. Një nga autorët, Chris Bonell, profesor i sociologjisë së shëndetit publik në LSHTM tha që sistemi aktual i testimit përbën rreth 50% të mbulimit të studimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat