Kompania e mbështetur nga Jeff Bezos për trajtimin e kancerit shitet për tetë miliardë dollarë

Shëndetësia

Kompania e mbështetur nga Jeff Bezos për trajtimin e kancerit shitet për tetë miliardë dollarë

Më: 21 shtator 2020 Në ora: 19:05
Foto ilustrim

Illumina Inc ILMN.O tha të hënën se do të blinte fillimin e shqyrtimit të kancerit Grail Inc në një marrëveshje parash dhe aksionesh me vlerë 8 miliardë dollarësh, duke blerë investitorë përfshirë Jeff Bezos, i cili kërkon të rrëmbejë një biznes që u krijua katër vjet më parë si një kompani e veçantë.

Illumina do të ketë qasje në testin e gjakut “biopsi të lëngshme” të Grail të quajtur Galleri, i cili ndihmon identifikimin e kancerit në fazën e hershme gjersa pritet të nis punën në vitin 2021, raporton reuters.

Grail u themelua nga Illumina si një kompani e veçantë në vitin 2016 dhe kishte mbledhur rreth dy miliardë dollarë, me investitorë duke përfshirë themeluesit e Amazon.com Inc AMZN.O dhe Microsoft MSFT.O.

Illumina është aksioneri më i madh i Grailit, që zotëron 14.5 për qind të aksioneve dhe marrëveshja është gati një muaj pas fillimi të punës.

Aksionarët e Grail, përfshirë Illumina, do të marrin 3.5 miliardë dollarë në para dhe 4.5 miliardë dollarë në aksione.

Grail planifikon të ndjekë Gallerin me më shumë teste të gjakut për diagnostikimin e kancerit, zbulimin dhe monitorimin pas trajtimit të pacientëve me kancer.

Ndryshe, shumica e biopsive të lëngshme përdorin sekuencën e gjeneratës së ardhshme për të skanuar mostrat e gjakut për fragmente të ADN-së së tumorit te njerëzit e diagnostikuar më parë me kancer. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat