Nëse nuk e dinit, flokët mund të tregojnë shumë për shëndetin tuaj

Shëndetësia

Nëse nuk e dinit, flokët mund të tregojnë shumë për shëndetin tuaj

Më: 20 prill 2021 Në ora: 19:31
Foto ilustrim

Flokë pa jetë

Arsyet e para që vijnë në mend nëse flokët tanë bëhen të pajetë janë gabime në kujdesin për to, siç janë përdorimi i mashave, tharëses shumë shpesh, etj. Flokët bëhen të thatë zakonisht në dimër, kur trupi ynë vuan nga mungesa e vitaminave dhe mikroelementeve. Kjo simptomë mund të tregojë se trupi juaj ka nevojë për selen, squfur dhe fosfor. Për të siguruar që keni të drejtë, hidhni një sy tek dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve: nëse vëreni çështje dentare ose ndryshime të tjera të pakëndshme, duhet të konsultoheni me mjekun.

Zbokth

Zbokthi nuk është i rrezikshëm në vetvete, por duket mjaft i pakëndshëm dhe mund të shkaktojë kruajtje të tepërt. Ka shumë arsye që shkaktojnë këtë gjë të keqe. Ju mund të përdorni shumë produkte të kujdesit ndaj flokëve. Për më tepër, zbokthi ndodh si rezultat i dietave të shpeshta (sidomos ato ku duhet të ulni yndyrnat dhe karbohidratet). Një arsye tjetër mund të jetë stresi, problemet me traktin tuaj gastrointestinal, ose mungesa e imunitetit. Nëse një person vuan nga zbokthi i verdhë, ato mund të kenë dermatit, një patologji lëkure që është mjaft e vështirë për t’u kuruar. Në këtë rast, shampo anti-zbokth nuk do të ndihmojë dhe ju do të duhet të drejtoheni patjetër tek një mjek për të gjetur zgjidhje.

Flokë me yndyrë

Flokët me yndyrë zakonisht tregojnë se dieta juaj nuk është mjaft e shëndetshme dhe se konsumoni shumë yndyra të kafshëve. Për të zgjidhur këtë problem, përpiquni të hani më pak mish, të yndyrshëm dhe gjëra të skuqura, të shmangni ëmbëlsirat që konsumoni, ushqimet e tymosura, alkoolin dhe kafenë. Nëse këto këshilla nuk funksionojnë, flokët e yndyrshëm mund të tregojnë se keni probleme të metabolizmit, dështim hormonal ose çështje të mëlçisë.

Flokë të hollë dhe të brishtë

Flokët e hollë dhe të brishtë mund të jenë rezultat i mungesës së proteinave, një element që kryen funksione të ndryshme të rëndësishme që nuk mund të merren me elementë të tjerë. Me fjalë të tjera, ajo ndërton trupin tonë. Kur trupi vuan nga mungesa e proteinave, gjendja e lëkurës, e thonjve dhe e flokëve bëhet më e keqe. Rekomandohet të hani më shumë fruta dhe të hani omega-3 acide yndyrore.

Thinja e parakohshme

Në fakt, thinjat varen kryesisht nga predispozita gjenetike e një personi. Mesatarisht, gratë fillojnë të shohin flokë gri deri në moshën 30-40 vjeç. Por, ka edhe situata kur të rinjtë dhe madje edhe adoleshentët thinjen plotësisht. Thinja e parakohshme që prek fije të veçanta është shpesh rezultat i stresit të rëndë, lodhjes kronike ose dietës së dobët (për shembull, kur një person redukton sasinë e proteinave). Shkencëtarët janë të sigurt se të gjitha këto gjëra ndikojnë në prodhimin e melaninës dhe kjo është arsyeja pse flokët tona mund të bëhen gri më shpejt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat