A kemi nevojë për maska në natyrë? Ja çfarë thonë ekspertët

Shëndetësia

A kemi nevojë për maska në natyrë? Ja çfarë thonë ekspertët

Më: 21 prill 2021 Në ora: 07:19
Foto ilustrim

Pamje e njejtë në të gjithë botën, njerëz që ecin me maska, çiklizojnë ose ulen në një park me maska ​​në fytyrë edhe nëse janë shumë larg të tjerëve. Çfarë thotë shkenca për këtë? A është e nevojshme apo njerëzit janë më të kujdesshëm se sa duhet?

Shkencëtarët kanë arritur që të mësojnë më shumë rreth koronaviorusit që nga fillimi i pandemisë. Sot, dihet që sipërfaqet nuk janë një faktor kaq i rëndësishëm në përhapjen e sëmundjes dhe se dezinfektimi i tepërt është humbje e panevojshme e kohës dhe humbje e burimeve.

Së dyti, ekspertët kryesorë janë të bindur se virusi përhapet kryesisht nga aerosolet, grimca të vogla që qëndrojnë në ajër për një kohë, në krahasim me pikat e mëdha të emetuara nga teshtitja dhe kollitja që bien shpejt në tokë.

“Kjo do të thotë të qëndrosh jashtë është shumë më e sigurt se brenda”, thotë Jose-Luis Jimenez, një ekspert kryesor i aerosolit në Universitetin e Kolorados.

“Është shumë më e rrezikshme të qëndrosh brenda, sepse muret, tavani dhe dyshemeja kapin ajrin, veçanërisht nëse ventilimi është i dobët. Jashtë, rreziku është i ulët sepse ka shumë rrjedhje ajri dhe ajri i frymëzuar rritet shpejt, veçanërisht nëse është më i ngrohtë”, shton ai.

Sipas tij, maskat nuk janë aspak të nevojshme në ambiente të hapura, ndërsa vëren se rreziku i ulët nuk do të thotë se nuk ekziston fare. Ashtu si mund të thithni pak tym në natyrë nëse jeni shumë afër një duhanpirësi, ekziston mundësia që të thithni virusin nëse jeni shumë afër bartësit të tij për një kohë të gjatë.

Donald Milton, një profesor në Universitetin e Maryland dhe një nga pionierët e shkencës aerosol, këshillon njerëzit të shmangin turmat edhe jashtë, veçanërisht nëse aktiviteti përfshin të bërtitura dhe nëse nuk ka rrjedhje të ajrit. Por ai nuk mendon se maska ​​duhet të mbahet gjatë gjithë kohës.

“Nëse jeni duke vrapuar dhe nuk ka njeri rreth jush, nuk keni nevojë të vendosni maskë. Por, nëse ndaloni që të bisedoni me dike, atëherë duhet ta vendosni”, tha ai

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat