Ushqimet që do të rrisin imunitetin e fëmijëve

Shëndetësia

Ushqimet që do të rrisin imunitetin e fëmijëve

Më: 13 qershor 2021 Në ora: 16:21
Foto ilustrim

Sidomos gjatë kësaj periudhe dhe për shkak të pandemisë së koronavirusit, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje jo vetëm dietës suaj, por edhe asaj të fëmijëve. Për shkak se është e rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar të fëmijëve, duke mbrojtur trupin e tyre.

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar të fëmijëve janë ato që përmbajnë vitamina A, E, C dhe D, si dhe minerale hekuri dhe zinku.

Këtu janë disa nga ushqimet më të rëndësishme që duhet të përfshini në dietën tuaj nëse nuk jeni tashmë:

Karrota
Brokoli
Kungull
Avokado
Portokalli
Mollë
Limoni
Kivi
Papaja
Grejpfrut
Tërshëra
Marule
Zemer
Arra
Vezët
Perime
Salmon
Peshk ton
Karkaleca deti

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat