Tetovë: Banorët e Sedllarcës protestuan sërish, kërkojnë të lirohen nga pagesa rrugore

Tetova

Tetovë: Banorët e Sedllarcës protestuan sërish, kërkojnë të lirohen nga pagesa rrugore

Më: 12 shkurt 2021 Në ora: 21:05
Foto ilustrim

Banorët e Sedllarcës gjatë ditës së sotme kanë bllokuar një pjesë të pikës pagesore Tetovë-Gostivar duke kërkuar që ata të mos paguajnë 30 denarë për 3.5 kilometra rrugë që duhet të kalojnë në autostradë.

Sipas tyre rruga ndihmëse nuk është e rregulluar dhe ata të vetmen rrugë për të arritur në Tetovë e kanë autostradën Tetovë-Gostivar, ndërsa për çdo ditë do të duhet të paguajnë 60 denarë për vajtje-ardhje për vetëm 7 kilometra rrugë.

Kërkojnë që ose të paguajnë për sa kilometra kalojnë, ose të rregullohet rruga ndihmëse që do të lironte nga pagesa banorët e këtij fshati.

Sedllarca është nën Komunën e Bogovinës, dhe është fshati i vetëm që gjendet përskaj autostradës Tetovë-Gostivar.

Banorët për të ardhur në Tetovë do të duhet të kalojnë ose përmes fshatit Kamjan që i bie disa kilometra rrugë, ose në magjistrale që do të duhet të paguajnë në pikën pagesore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat