Shikojeni se si gjuajnë policia sllavo-maqedone ndaj protestuesve shqiptarë në Tetovë, 1995 - Bota Sot
Shikojeni se si gjuajnë policia sllavo-maqedone ndaj protestuesve shqiptarë në Tetovë, 1995

Tetova

Shikojeni se si gjuajnë policia sllavo-maqedone ndaj protestuesve shqiptarë në Tetovë, 1995

Më: 3 dhjetor 2017 Në ora: 14:28
1995

Në shkurt të vitit 1995 policia maqedonase ishte përplasë me protestuesit shqiptarë  të cilët po kërkonin hapjen e Universitetit të Tetovës në gjuhën shqipe.

Policia maqedone kishte përdorur gaz lotsjellës dhe kishte qëlluar në turmë, duke vrarë një shqiptar dhe 20 të plagosur. Universiteti ishte mbyllur nga sllavomaqedonët.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera