Ish-zëvendësministri i Turizmit: Shtyrja e zgjedhjeve, precedent i keq për të ardhmen - Bota Sot
Ish-zëvendësministri i Turizmit: Shtyrja e zgjedhjeve, precedent i keq për të ardhmen

Turizëm

Ish-zëvendësministri i Turizmit: Shtyrja e zgjedhjeve, precedent i keq për të ardhmen

Më: 28 qershor 2019 Në ora: 23:37
Ish-zëvendësministri i Turizmit në Shqipëri, Hajrullah Çeku

Ish-zëvendësministri i Turizmit në Shqipëri, Hajrullah Çeku, ka thënë se prishja eventuale e “lojës” së rendit të zgjedhjeve në Shqipëri nga opozita është prishje e demokracisë.

Çeku, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se nëse ditën e diel kur pritet të mbahen zgjedhjet lokale në Shqipëri të ketë edhe një viktimë të vetme do të ishte bilanc jashtëzakonisht i keq për vendin dhe gjitha shoqërinë shqiptare.

“Asnjëra palë nuk e kanë marrë seriozisht palën tjetër dhe kanë menduar se nuk do të shkojnë deri në pikën e fundit”.

Ish-zëvendësministri i Turizmit në Shqipëri ka thënë se nëse zgjedhjet shtyhen do të krijohej një precedent i ri që në të ardhmen to të mund ta përdorte secili subjekt i pakënaqur politik.

“Zgjedhjet duhet ta kenë dinamikën e tyre, aty nuk duhet të ketë interpretime të momentit për t’i shtyrë ose anuluar”.

Ish-zëvendësministri i Turizmit në Shqipëri thotë se parimisht asnjë partie nuk i është ndaluar pjesëmarrja në zgjedhje, por dihet se pa pjesëmarrjen e PD dhe LSI nuk do të ketë garë.

“Në demokraci ka dy gjëra: Pjesa procedurale dhe legjitimimi. Procedura është baza dhe pjesa procedurale e demokracisë është ciklike. Ciklike është për shkak të zgjedhjeve. Ne dakordohemi që çdo disa vite të mbajmë zgjedhje. Ky është rregull, që nëse e prishim njëherë rrezikojmë me prishë edhe në të ardhmen”, tha ndër të tjera Hajrullah Çeku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...