Gjuriq tha se Lista Serbe mbështet partitë shqiptare për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj, vjen përgjigja nga LDK e VV - Bota Sot
Gjuriq tha se Lista Serbe mbështet partitë shqiptare për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj, vjen përgjigja nga LDK e VV

Aktuale

Gjuriq tha se Lista Serbe mbështet partitë shqiptare për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj, vjen përgjigja nga LDK e VV

Më: 24 maj 2019 Në ora: 20:23
Albin Kurti dhe Isa Mustafa

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë nisur takimet për bashkëpunim për mocion të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës.

Sot, e premte, përfaqësuesit e Listës Serbe janë takuar në Beograd me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe me drejtorin e të ashtuquajturës zyrë për Kosovës në Qeverisë e Servisë, Marko Gjuriq.

Nga ky takim Lista Serbe mori fuqi nga Beogradi dhe paralajmëroj largimin nga institucionet e Kosovës.

Nga ana tjetër Gjuriq tha se Lista Serbe është e gatshme të japin dorëheqje përsëri nga postet e kryetarëve të komunave si dhe të bashkëpunojnë me secilën parti në Kosovë për ta rrëzuar Qeverinë Haradinaj.

Mirëpo a do të pranonte opozita bashkëpunim me Listën Serbe për ta rrëzuar Qeverinë Haradinaj.

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka thënë se një bashkëpunim i tillë është i pamundur.

“Ne në vazhdimësi kemi pas paraqitje publike për këto, kemi pas qëndrime lidhur me këtë çështje. Ne si Lëvizje Vetëvendosje së bashku me pjesën tjetër të opozitës jemi duke i koordinuar hapat për rrëzimin e Qeverisë, por që kjo nuk nënkupton që do të kemi bashkëpunim me Listën Serbe. Lista Serbe është një subjekt politik i cili dirigjohet nga Beogradi, rrjedhimisht çfarë do bashkëpunimi me këtë subjekt politik do të ishte i papranueshëm”, ka thënë deputetja e opozitës.

Mirëpo, kur mocioni i Vetëvendosjes dhe i LDK-së do të shkojë në Kuvend, thotë ajo, aty janë 120 deputetë dhe të drejtën e votës e kanë secili prej tyre.

“Nuk do të kemi takim dhe nuk do të kërkojmë që ta japin voton për rrëzimin e Qeverisë nga Lista Serbe”, ka thënë mes tjerash Haxhiu.

Në anën tjetër, zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa, tha se as LDK nuk e ka qëllimin që me vota të Listës Serbe ta rrezojë Qeverinë, duke e mohuar kategorikisht çdo bashkëpunim të mundshëm me partinë serbe.

“Ne parapëlqejmë që këtë qeveri, konkretisht koalicionin PAN që ne e konsiderojmë të dëmshëm për vendin, ta rrëzojmë me votat me partitë e shumicës shqiptare, por mbase nuk i kemi numrat atëherë ne i bëjmë thirrje partive të koalicionit të na bashkëngjiten.

Por nëse mocioni hidhet në Kuvend atëherë voton edhe Lista Serbe, si e komenton këtë LDK?“Ne nuk mundemi me ndalu me votu, por preferencat e LDK-së janë që Qeveria të rrëzohet me votat e shqiptarëve”, ka thënë ai.

Ndryshe, të martën ka pasur një takim mes liderit të LDK-së Isa Mustafa dhe atij të Vetëvendosjes, Albin Kurti. Temë kyçe e takimit ka qenë padyshim mocioni për rrëzimin e Qeverisë.

Gjatë ditëve në vazhdim pritet të Mustafa të takohet me kryetarin e Parisë Socialdemokrate, Shpend Ahmeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...