Ambasadori britanik demanton keq ministren e PDK-së - Bota Sot
Ambasadori britanik demanton keq ministren e PDK-së

Aktuale

Ambasadori britanik demanton keq ministren e PDK-së

Nga: G.B Më: 14 gusht 2019 Në ora: 14:44
Ruairi O’Connell dhe Dhurata Hoxha

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, i cili së shpejti do ta përfundojë mandatin në Kosovë, ka demantuar ministren e Integrimeve, Dhurata Hoxha, pas një takimi që ka pasur sot me të, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka thënë se e vetmja gjë që nuk do t’i mungojë në Kosovë është praktika joprofesionale dhe jo miqësore e politikanëve të Kosovës duke futur fjalë në gojën e tij.

Ai ka shkruar se pas takimit me ministren Hoxha, ministria e saj ka lëshuar një komunikatë duke dhënë deklarata në emër të tij, për tema për të cilat ai nuk kishte diskutuar aspak.

Postimi i tij i plotë në Facebook:

E vetmja gjë që nuk do të më mungojë në Kosovë është praktika joprofesionale dhe jo miqësore e politikanëve të Kosovës duke futur fjalë në gojën time.

Takova sot Ministrin e Integrimeve Evropiane, e cila është një mike e vjetër. Pas takimit, Ministria e saj lëshoi një deklaratë për shtyp duke dhënë qëndrime për mua. Kjo nuk u pajtua me Ambasadën time. Lajmet e botuara në media të cilët nuk kanë kontrolluar me Ambasadën time.

Në fakt, unë nuk ofrova ndonjë mendim për zbatimin e MSA-së në Kosovë. As nuk e diskutuam.

Ne nuk diskutuam për të drejtat e njeriut.

Ne diskutuam për rregullin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Unë thashë që Kosova ishte në një pikë të rëndësishme, dhe se duhej të ndërmarrë hapa për të pastruar politikën nga kriminaliteti.

Unë nuk ofrova asnjë vlerësim për punën e institucioneve.

Kjo ka ndodhur disa herë nga institucione të ndryshme dhe parti politike. Tani e tutje, Ambasada ime do të korrigjojë çdo deklaratë të lëshuar pa pëlqimin tonë.

Për të qenë absolutisht e qartë: Mbretëria e Bashkuar nuk mbështet ose kundërshton asnjë parti politike në Kosovë. Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë dhe detyrë të marrin përgjegjësinë për votën e tyre dhe pasojat e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat