Maloku: Qytetari t'i zgjedh 5 deputetët e vetë, ja si duhet të ndodhë kjo - Bota Sot
Maloku: Qytetari t'i zgjedh 5 deputetët e vetë, ja si duhet të ndodhë kjo

Aktuale

Maloku: Qytetari t'i zgjedh 5 deputetët e vetë, ja si duhet të ndodhë kjo

Më: 9 shtator 2019 Në ora: 21:20
Foto ilustrim

Përderisa jemi në prag të fushatës zgjedhore dhe vendi po përgatitet t'i mbaj zgjedhjet e parakohshme me 6 tetor, pothuaja të gjitha subjektet politike në vend kanë bërë publike listat me kandidatët e tyre të cilët do të garojnë në këto zgjedhje.

Por ajo çka kemi parë deri tani, është se këto lista nuk dallojnë shumë, ku pjesa më e madhe e partive dhe koalicioneve garojnë me figura të vjetra, por nuk përjashtohen edhe të rijtë të cilët në të shumtën e rasteve janë sa për 'sy e faqe' pa pasur ndonjë mundësi të madhe për fitore.

Prandaj, ky është vetëm një tregues se cila është alternativa më e mirë për qytetarët, të cilët më shumë se gjithçka tjetër kanë nevojë për siguri, mirëqenie, punë, barazi, shëndetësi të shendoshë, meritokraci, paga të dinjiteteshme, arsim cilësor, etj.

E lidhur me këto lista dhe alternativën që kanë qytetarët në zgjedhjet e 6 tetorit, ka folur për Syri.net Kosova, politologu, Albinot Maloku.

Ai ka vlerësuar se qytetarët i kanë alternativat e ofruara dhe ajo çka ngelet sipas tij është që të kenë mbamendje për punën e gjithsecilit subjekt politik dhe politikan.

"Rekomandimi që subjektet politike të shkojnë të ndara në këtë proces të parakohshëm zgjedhor u realizua, ku synimi ka qenë që të kemi një matje reale të forcave politike në vend", tha Maloku.

Sipas Malokut, listat e ofruara nga subjektet politike janë të bollshme dhe se nga ajo e ofruara besoj se mund të nxirret më e mira. 

Por ai ka theksuar se ka edhe çalime, ku për shembull të keq mund t'i marrim ata kandidatë që i ofrohen qytetarit për t'i votuar edhe pse kanë kandiduar disa herë duke dal rregullisht humbës. 

"Këto kandidatura kanë qenë e janë të padobishme edhe për subjektin politik", është shprehur ai, duke shtuar se edhe kandidatët që kanë qenë edhe deputet e që nuk i kanë ofruar asgjë as qytetarit, as shtetit e në fund as partisë, janë padyshim jo ndonjë alternativë për tu përgëzuar. 

"Jam i besimit se nga të gjitha subjektet politike, qytetari mund t'i zgjedh pesë deputetët e vetë, që edhe janë të paprovuar, edhe që nuk kanë kandiduar asnjëherë", ka nënvizuar Maloku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...