Presidenca: Sulmet ndaj gazetarëve, cenim flagrant i lirisë së shprehjes

Aktuale

Presidenca: Sulmet ndaj gazetarëve, cenim flagrant i lirisë së shprehjes

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 13:07
Presidenca

Bekim Kupina, këshilltar i ushtrueses së detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka reaguar pas sulmit ndaj gazetarit Visar Duriqi, duke thënë se sulmet e tilla janë cenim flagrant i lirisë së shprehjes.

Kupina thekson se organet e rendit sa më parë duhet t’i identifikojnë autorët dhe të njëjtit duhet të përballen me drejtësinë.

Lexoni të plotë postimin:

Sulmet ndaj gazetarëve janë cenim flagrant i lirisë së shprehjes.

Ky është edhe njëri nga ktiteret mbi të cilin janë ndërtuar themelet e shtetit të Kosovës. Sulmi ndaj gazetarit Visar Duriqi është edhe sulm ndaj vlererave të cilat i kemi ndërtuar si shoqëri, në cilën secili mund të shprehet lirshëm, të veprojë dhe të mendojë ndryshe.

Organet e rendit sa më parë duhet t’i identifikojnë autorët dhe të njëjtit duhet të përballen me drejtësinë.

Në shoqëritë demokratike, secili e ka punën e vetë. Gazetarët janë vetëm bartës të realitetit, ndaj grushtat kundrejt tyre janë grushta ndaj gjithë shoqërisë që mëton të zhvillohet në një ambient demokratik. Gazetarit Duriqi i urojmë shërim të shpejtë dhe kërkojmë që rasti të zbardhet sa më parë!. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat