Isa Mustafa koalicionit qeverisës: Nuk ju besojmë, ejani të matemi në zgjedhje - Bota Sot
Isa Mustafa koalicionit qeverisës: Nuk ju besojmë, ejani të matemi në zgjedhje

Aktuale

Isa Mustafa koalicionit qeverisës: Nuk ju besojmë, ejani të matemi në zgjedhje

Nga: N.A Më: 12 tetor 2018 Në ora: 11:38
Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Foto: BOTA SOT

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa përmes një postimi në facebook ka shkruar rreth ngjarjeve aktuale politike në vend.

Mustafa ka komentuar çështjen e dialogut me Serbinë duke shtuar se nuk bashkëpunon me qeverinë në këtë temë për arsye se nuk i beson.

Tutje, Mustafa ka ftuar paritë politike në zgjedhje dhe pastaj rreshtohem për dialog me një qeveri të shumicës dhe me përfshirje të gjerë dhe platformë që merr besimin e 2/3 të deputetëve të Kuvendit.

Më poshtë mund të lexoni statusin e plotë:

Bashkëpunimi për dialog me Serbinë nuk mund të bëhet duke e akuzuar LDK-në se po lufton për pushtet dhe kolltukë. 
Në fakt oreksi për pushtet dhe zhveshja nga çdo normë e përgjegjësisë e PDK-së dhe Kryetarit të saj me organizimin e mocionit të mosbesimit së bashku me ata që e kallën Kosovën për dy vjet me radhë, që na gjuajtën me vezë, me gaz lotsjellës, me shishe mollotovi, që na sulmuan shtëpitë dhe familjet, e sollën vendin në këtë gjendje ku jemi. Pa një mazhorancë qeverisëse, me një qeveri e cila çdo ditë merr vendime (të mëdha) skandaloze mbi vendimet skandaloze të ditës paraprake. 
Kryetari i PDK-së dhe zëvendësi i tij krekoseshin dhe vazhdojnë të krekosen se e rrëzuan qeverinë e drejtuar nga LDK, ku ishin edhe vetë, sepse nuk kishte guxim të merr vendime të mëdha. Ne u themi atyre sot, urdhëroni ju dhe merrni vendime të mëdha, nëse mundeni! 
Për LDK-në problemi nuk qëndron as te pushteti as te kolltukët kur është fjala te temat me interes të vendit. Deputetët tanë e votuan marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi. E votuan për interes të qytetarëve, jo për merita të koalicionit qeverisës. Sepse krejt Kosova e di se kush e pengoi demarkacionin dhe liberalizimin e vizave. E penguan me kauza të rrejshme dhe veprime të dhunshme ata që sot qeverisin me vendin.
LDK nuk bashkëpunon me këtë koalicion në procesin dialogut, sepse nuk i beson. Ne e themi qartë se nuk ikim nga përgjegjësia jonë për vendin, por rrjedhimisht nuk ndajmë përgjegjësi me ata që u treguan të papërgjegjshëm. As nuk bëjmë marrëveshje me njerëz, të cilëve nuk iu besojmë.
LDK, dhe unë si kryetar i saj, do të dëshironim që të ekzistonte një nyje e besimit ndërmjet forcave politike në Kosovë. Pa besim reciprok nuk ecin temat e mëdha. 
LDK ju fton: ejani të matemi në zgjedhje, i respektojmë rregullat, pastaj rreshtohemi për dialog me një qeveri të shumicës, me përfshirje të gjerë dhe platformë që merr besimin e 2/3 të deputetëve të Kuvendit. IM

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera