I dërguari i Koresë së Jugut thotë se Koreja e Veriut nuk mund të ketë prosperitet në armë bërthamore - Bota Sot
I dërguari i Koresë së Jugut thotë se Koreja e Veriut nuk mund të ketë prosperitet në armë bërthamore

Azia

I dërguari i Koresë së Jugut thotë se Koreja e Veriut nuk mund të ketë prosperitet në armë bërthamore

Më: 26 mars 2019 Në ora: 10:11
Kim Yeon-chul

I dërguari i Koresë së Jugut për ministren e bashkimit tha të martën se Koreja e Veriut nuk mund të presë që të arrijë një ekonomi të begatë dhe të mbajë programet e saj të armëve, pasi bisedimet bërthamore kanë ngecur që nga rënia e një samiti të SHBA-së të Koresë së Veriut muajin e kaluar, shkruan Reuters.

Samiti midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un në Hanoi u shpërbë mbi kërkesat kontradiktore nga Veriu për lehtësimin e sanksioneve dhe nga Shtetet e Bashkuara për Phenianin që të heqin dorë nga armët e tyre bërthamore.

Që atëherë, marrëdhëniet midis dy Koreve janë lënë në harresë.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, ka dërguar kohët e fundit dijetarin pro-angazhimit Kim Yeon-chul si ministër i ri i bashkimit i ngarkuar me çështjet ndër-koreane.

"Unë do të kërkoj një zgjidhje krijuese në mënyrë që Koreja e Veriut dhe SHBA të mund të takohen së shpejti dhe të gjejnë një bazë të përbashkët", tha Kim në një seancë dëgjimi, pa elaboruar më shumë.

Kim, 55 vjeç, këshilloi zyrën e hënës në samitët koreanë para se të shkonte në krye të Institutit shtetëror të Koresë për Bashkim Kombëtar. Nëse ai e kalon dëgjimin, ai pritet të përshpejtojë nismën e Moon për një "ekonomi të drejtuar nga paqja".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat