Protestat në Hong Kong, pezullohet ligji i ekstradimeve - Bota Sot
Protestat në Hong Kong, pezullohet ligji i ekstradimeve

Azia

Protestat në Hong Kong, pezullohet ligji i ekstradimeve

Më: 15 qershor 2019 Në ora: 14:58
Protestat në Hong Kong

Pas shumë ditësh protesta masive, qytetarët e Hong Kongut duket se kanë fituar, të paktën përkohësisht.

Qeveria e Hong Kongut ka pezulluar planin e shumëdebatuar për të lejuar ekstradimet në Kinë.

Më herët, zyrtarët kishin refuzuar ta hidhnin poshtë ligjin pavarësisht protestave masive.

Protestuesit shprehën shqetësimin për ndikimin në rritje të Kinës.

Tani qeveria do të ndalet dhe do të mendojë, ndërkohë që sipas zyrtarëve, shpjegimi i ligjit tek masat nuk ka qenë i plotë.

Qeveria tha se qëllimi kryesor është mbrojtja e interesave të Hong Kongut, ku përfshihet mbi të gjitha kthimi i paqes dhe rendit.

Qeveria ka argumentuar se ligji i propozuar i ekstradimit do të mbyllte boshllëqet ekzistuese dhe qyteti nuk do të ishte më një parajsë e sigurt për kriminelët, e kjo pas një rasti vrasjeje në Tajvan.

Por protestuesit e kundërshtonin atë e madje të tjera demonstrime ishin planifikuar për të dielën.

Kritikët sidoqoftë thonin se ligji do të ekspozonte njerëzit në Hong Kong ndaj sistemit kinez të drejtësisë, me plot të meta, dhe do të çonte në një erozion të mëtejshëm të pavarësisë gjyqësore të qytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...