Tërmet vdekjeprurës godet Kinën - Bota Sot
Tërmet vdekjeprurës godet Kinën

Azia

Tërmet vdekjeprurës godet Kinën

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 09:23
Ilustrim

Një tërmet i fuqishëm në jugperëndim të Kinës la së paku 12 njerëz të vrarë dhe mbi 130 të plagosur, thanë zyrtarët.

Tërmeti goditi pranë qytetit Jibin, në provincën Sihuan.

Mbi 4,000 njerëz u evakuuan nga shtëpitë e dëmtuara.

Tërmeti u pasua nga së paku katër dridhje të tjera.

Në provincën Sihuan ka shpesh tërmete.

Në vitin 2008, një tërmet prej 7.9 ballësh atje ka lënë 87,000 njerëz të vdekur ose të zhdukur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat