Izraeli bllokon furnizimin me karburant në Gazë - Bota Sot
Izraeli bllokon furnizimin me karburant në Gazë

Azia

Izraeli bllokon furnizimin me karburant në Gazë

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 11:21
Foto

Izraeli bllokoi dërgesat e karburantit në Rripin e Gazës të martën, duke cituar balona të reja ndezëse nga enklava palestineze, shkruan AFP.

Masa ndjek "lirimin e balonave të zjarrvënies nga Rripin e Gazës drejt Shtetit të Izraelit" i cili shkaktoi zjarre në të gjithë kufirin, tha departamenti izraelit i mbrojtjes përgjegjës për çështjet civile palestineze.

Transferimet e karburanteve u ndalën në kalimin e mallrave të Karem Shalomit të martën në mëngjes dhe do të mbeten të bllokuara "deri në një njoftim tjetër", tha COGAT në një deklaratë.

Balonat me pajisje të bashkëngjitura incidentale fluturojnë mbi kufirin e Gazës nga demonstruesit palestinezë që kërkojnë të fillojnë zjarret në një tokë bujqësore aty pranë.

Gjatë demonstratave të rregullta vitin e kaluar balonat filluan me qindra zjarre, edhe pse ato janë frenuar në muajt e fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...