Kina thotë që Mbretëria e Bashkuar të mos ndërhyjë në 'çështjet e brendshme' - Bota Sot
Kina thotë që Mbretëria e Bashkuar të mos ndërhyjë në 'çështjet e brendshme'

Azia

Kina thotë që Mbretëria e Bashkuar të mos ndërhyjë në 'çështjet e brendshme'

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 21:39
Foto

Kina ka paralajmëruar Britaninë e Madhe që të mos "ndërhyjë në punët e saj të brendshme" mbi protestat e fundit në Hong Kong, raporton BBC.

Ambasadori i saj në Mbretërinë e Bashkuar tha se marrëdhëniet ishin "dëmtuar" nga komentet e sekretarit të jashtëm Jeremy Hunt dhe të tjerëve që mbështetin veprimet e demonstruesve.

Liu Xiaoming tha se ata që okupuan ilegalisht Parlamentin e Hong Kongut duhet të "dënohen si shkelës të ligjit".

Ambasadori u thirr më vonë në Zyrën e Jashtme mbi vërejtjet.

Një zëdhënës i Zyrës së Jashtme tha se Sir Simon McDonald, i përhershëm nënsekretar dhe kreu i shërbimit diplomatik, i tha ambasadorit se komentet e tij ishin "të papranueshme dhe të pasakta".

Më parë, Kryeministrja Theresa May tha se kishte ngritur shqetësime me udhëheqësit kinezë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...