Irani: Do të kthehemi në situatën para nënshkrimit të marrëveshjes - Bota Sot
Irani: Do të kthehemi në situatën para nënshkrimit të marrëveshjes

Azia

Irani: Do të kthehemi në situatën para nënshkrimit të marrëveshjes

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 12:04
Pamje nga takimi

Zëdhënësi iranian i agjencisë bërthamore Behruz Kamalwandi tha sot se Irani do të kthehet në situatën përpara se të nënshkruajë një marrëveshje me fuqi të mëdha nëse vendet evropiane dështojnë të përmbushin detyrimet e tyre.

Irani i kërkon BE-së të gjejë mënyra për të reduktuar sanksionet e SHBA-së dhe për të dhënë ndihmën ekonomike të premtuar.

Në vitin 2015, me fuqitë botërore, Irani arriti një marrëveshje mbi kufizimin e pasurimit të uraniumit në shkëmbim të zbutjes së sanksioneve.

Në maj, presidenti i SHBA-së Donald Trump u tërhoq nga kjo marrëveshje, e cila më pas imponoi sanksione të ashpra ndaj Teheranit.

Në fillim të korrikut të këtij viti, Irani tejkaloi kufirin për pasurimin e uraniumit prej 3.67 për qind, siç konfirmohet nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...