Kina dënon protestat në Hong Kong - Bota Sot
Kina dënon protestat në Hong Kong

Azia

Kina dënon protestat në Hong Kong

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 11:34
Ilustrim

Autoritetet kineze i kanë dënuar protestat kundër qeverisë në Hong Kong, duke thënë se ato janë incidente të tmerrshme, të cilat i kanë shkaktuar dëme serioze sundimit të ligjit.

“Shpresojmë që njerëzit do të qëndrojnë të vendosur në mbrojtje të ligjit”, tha një zëdhënës i Zyrës Kineze në Hong Kong.

Hong Kongu është përballur me protesta të vazhdueshme në tetë fundjavat e fundit. Protestuesit po e kundërshtojnë qeverinë dhe thonë se po e synojnë fuqizimin e demokracisë në rajonin autonom.

Në një deklaratë të rrallë, ky zëdhënës tha se Kina i dënon veprimet kriminale të elementeve radikale në Hong Kong. “I bëjmë thirrje publikut të Hong Kongut që të jenë të vetëdijshëm për natyrën e rëndë të situatës së tanishme”, shtoi ai.

Protestat në Hong Kong filluan kur qeveria e dërgoi në kuvend një projektligj për ekstradimin e qytetarëve në Kinë.

Kundërshtarët e projektligjit kanë thënë se ai do të përdoret për t’i përndjekur aktivistët politikë

Tensionet në Hong Kong u rritën edhe më shumë fundjavën e kaluar, kur një grup i personave të maskuar i sulmoi protestuesit. Ata e kanë akuzuar policinë se ka bashkëpunuar me këtë grup, por kjo akuzë është mohuar nga autoritetet, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...