Dhjetra të vrarë dhe të plagosur nga një shpërthimin në dasmë në Kabul - Bota Sot
Dhjetra të vrarë dhe të plagosur nga një shpërthimin në dasmë në Kabul

Azia

Dhjetra të vrarë dhe të plagosur nga një shpërthimin në dasmë në Kabul

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 22:16
Foto

Një zyrtar afgan thotë se dhjetëra njerëz janë vrarë dhe plagosur në një shpërthim që përshkoi një sallë martese në Kabul ndërsa qindra mendohej se ishin brenda, shkruan AP.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Nusrat Rahimi thotë për Associated Press se shpërthimin e ndodhur në sallën e dasmave të qytetit të Dubai në Kabul perëndimor, një pjesë e qytetit që shumë njerëz në komunitetin shiitë Hazara e quajnë në shtëpi.

Shpërthimi ndodhi pas më shumë se një javë qetësi në kryeqytetin Afganistan. Dhjetë ditë më parë një makinë bombë talibane që kishte për qëllim forcat afgane të sigurisë rrëmbeu nëpër një lagje të zënë në Kabul në perëndim në të njëjtin rreth, duke vrarë 14 njerëz dhe duke plagosur 145. Shumica ishin civilë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat